İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un 39 ilçesi için ayrı ayrı ‘Olası deprem kayıp tahminleri kitapçığı’ hazırladı. Kitapçıklarda, olası bir depremde yaşanacak bina hasarları, can kaybı ve yaralanmalar, altyapı hasarları ve geçici barınma ihtiyacına ilişkin bilgiler yer aldı. Bu bilgilere göre İstanbul’da olası bir depremde yüz binlerce bina orta ve üstü hasar görecek.

Önemli bir altlık

İBB’nin Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle yayımladığı kitapçıkta, yıkıcı bir depremin, ilçelerde neden olabileceği hasarlar ve kayıpların boyutları ortaya konuldu. Bu veriler, afet yönetimi, kentsel planlama, depreme karşı yapısal iyileştirme ve kentsel dönüşüm gibi uygulama ve planlama çalışmalarına yol gösterici önemli bir altlık oluşturdu.

Yapıların Bahçelievler’de yüzde 83’ü, Bayrampaşa’da yüzde 91’i, Beykoz’da üçte ikisi, Güngören’de yüzde 90’ı, Şişli’de yüzde 92’si 20 ve üstü; Beşiktaş’ta yaklaşık yarısı, Adalar’da yarıdan fazlası, Eyüp’te ise üçte biri 40 ve üstü yaşta bulunuyor.

Netten takip edilebilir

39 ilçeye ait kitapçıklar, depremzemin.ibb.istanbul/guncelcalismalarimiz web sitesi üzerinden paylaşıldı. Siteyi ziyaret edenler, olası bir depremde oturdukları mahallede kaç binanın ağır ya da hafif hasarlı olacağı, kaç kişinin öleceği ve yaralanacağıyla ilgili tahminleri okuyabilecek.

Orta ve üstü hasar meydana gelecek

Kitapçıklarda, depremde ortaya çıkacak bina hasarları ve geçici barınma ihtiyaçlarının büyüklüğü dikkat çekti.

Yıkılacak bina sayısı korkunç

Rapora göre; Sultanbeyli’de 45 bin, Fatih’te 15 bin, Küçükçekmece’de 13 bin, Bağcılar’da 10 bin, Silivri ve Büyükçekmece’de 9 bin, Tuzla’da 7 bin, Bakırköy’de 6 bin, Esenler’de 5 bin, Beyoğlu’nda 4 bin 200, Üsküdar ve Kartal’da 4 bin, Ataşehir ve Sancaktepe’de 3 bin, Arnavutköy, Çatalca ve Kâğıthane’de 2 bin yapıda orta ve üstü hasar meydana gelmesi bekleniyor.

Barınma ihtiyacı ortaya çıkacak

Esenyurt’ta 67 bin 410, Avcılar’da 35 bin, Zeytinburnu’nda 31 bin, Pendik’te 28 bin, Beylikdüzü’nde 27 bin, Maltepe’de 20 bin, Kadıköy’de 17 bin, Ümraniye’de 16 bin, Gaziosmanpaşa’da 14 bin, Başakşehir’de 13 bin 500, Sultangazi’de 10 bin, Sarıyer’de 6 bin 600, Çekmeköy’de 4 bin ve Şile’de de 900 hane için geçici barınma ihtiyacı ortaya çıkacak.

Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir