VitrA için Cemal Emden Kentin Hayalleri’ni fotoğrafladı

Kent ve mimarlık arakesitinde hazırlanan VitrA ile Kentin Hayalleri programı, aynı adı taşıyan bir kitaba dönüştü.

VitrA, kenti kentlilerle birlikte tartışmak üzere kurgulanan programı kitaplaştırdı. Programın koordinatörü Müge Cengizkan kitabın editörlüğünü üstlenirken fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in fotoğraflarının eşlik ettiği kitap, Yem Kitabevi tarafından satışa sunuluyor ve internet üzerinden de sipariş edilebiliyor.

Kentlerin ihtiyaç, beklenti ve hayallerine odaklanan tartışma dizisi VitrA ile Kentin Hayalleri, geçtiğimiz yıl başladı. 2017’de de devam edecek program kapsamında İzmir, Adana, Ankara, Kayseri ve Antalya’da paneller düzenlendi.

Kentte mimarlık pratiğini sürdüren veya kent üzerine yaratıcı düşünen mimarlar ile kamuoyunun tanıdığı mimarlık dışı isimlerin yanı sıra; akademisyenler, meslek örgütü temsilcileri, mimarlık öğrencileri ve kentlilerle birlikte, her kent için belirlenen tema çerçevesinde yapılan çok katılımlı tartışmalar kitabın ana eksenini oluşturuyor.

Üstadın gözünden

Cemal Emden’in her kenti ve mimarlıklarını odağına alan kent panoramaları, kentler arası görsel ilmekler atarak programın ve kitabın zenginleşmesine katkıda bulunuyor. Kentlerin hayallerine, yatay ve dikey okuma katkısı sunan fotoğraflar, temaya odaklanmanın yanı sıra kentlerin tema dışındaki görünümlerine de ayrıca yer veriyor. Kitapta yer alan tartışma ve fotoğraflar, üzerinde hayaller kurulan kent ile diğer kentler arasında; kentlilerin ortak hayalleri ile bireysel düşler arasında farklı ölçeklerde uzaklaşıp yakınlaşmalar içeriyor.

VitrA ile Kentin Hayalleri
Cemal Emden Fotoğraflarıyla
65 TL