Sabiha Gökçen Havalimanı’nın terminal binası büyütülüyor

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın terminal binasını genişletme projesi için başlatılan ihale süreci 21 Nisan’da sona erecek.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, terminal binasını genişletme kararı aldı. 2009 yılından itibaren arka arkaya 7 yıl ‘Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havalimanı’ olma ünvanını elde eden havalimanının terminal genişletme projesi için başlatılan ihale süreci 21 Nisan’da sona erecek.

Yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulan ve 31 Ekim 2009 tarihinde hizmete açılan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binası, alınan ek yatırım kararıyla genişleyecek. Projenin tamamlanmasıyla birlikte terminalin yolcu kapasitesi yıllık 6 milyon artacak.

25 bin metrekarelik yeni alan

İç hatlar giden yolcu katı iskele bloğunda yapılacak yeni alan yaklaşık 25 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak. Bu alanda 4 adet yolcu köprüsü, yolcu bekleme salonları, ticari alanlar ve ofisler bulunacak.

Öte yandan yapımı devam eden olan Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pist inşaatının 2019 yılında, Pendik-Tavşantepe metro bağlantı inşaatının ise 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Teklif alma süresinin 21 Nisan’da sona ereceği genişleme ihalesi hakkındaki ayrıntılı şartname bilgilerine ulaşmak isteyen firmalar, www.sabihagokcen.aero web sitesinden ya da [email protected] mail adresinden bu bilgilere ulaşabiliyor.