Kıyı İstanbul’la Büyükçekmece’ye 500 milyon Euro’luk yatırım

Büyükçekmece Belediyesi 20 yıllık hayalini Avrupalı 4 fonun 500 milyon euroluk yatırımı ile gerçekleştiriyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde 40’dan fazla sektörde yatırımları bulunan Iresi, Tavida, Overvest ve Waterhouse’un ortak girişimi olan Kıyı İstanbul, Büyükçekmece’nin çehresini değiştirecek.

Halen 35 bin villada yaşamın devam ettiği, 17 bin villanın inşaatını devam ettiği Büyükçekmece, Kıyı İstanbul ile 80 teknelik marina, 200 mağazalı çarşı, 152 odalı otel, yaşam ve eğlence alanları ile yeni bir çekim ve cazibe merkezi olacak. 2018 yılının sonuna doğru proje tamamlandığında 4 bin kişinin istihdam kapısı olacak.

Büyükçekmece’nini 1994 yılından bu yana belediye başkanlığını yürüten Hasan Akgün’ün hayali olan proje, yine kendisinin girişimleri ile hayat buldu. Projenin gerçekleşeceği alanın bir kısmını Hazine’den 49 yıllığına kiralayan Büyükçekmece Belediyesi, denize dolgu yahma hakkını da elde etti. Yerli yatırımcılardan ilgi görmeyen projeyi Başkan Akgün Avrupalı yatırımcılara sundu.
2010 öncesi 10 defa ihalesi yapılan Kıyı İstanbul’u Alman ve İsviçreli yatırımcıların kurduğu Yeditepe Marina inşa etme hakkını kazandı. Satışın olmayacağı projede kiralardan, otelden, çarşıdan ve diğer alanlardan gelir elde edilecek. Projenin uzun vadeli bir yatırım süreci bulunuyor.

Büyükçekmece sahilinde inşa ettiği Kıyı İstanbul’da Avrupa’nın en popüler 7 şehrinden esinlenerek tasarlanan proje Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün bulunduğu Büyükçekmece’de göl ile denizin birleştiği noktadan başlayarak E5 karayolu paralelinde toplamda 1.200 metrelik sahil şeridi boyunca konumlanacak.
81 bini kapalı 7 bini açık olmak üzere toplamda 88 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan Çarşı kesintisiz Marmara denizi manzarasıyla açık teraslara konumlandırılacak Premium restoranları ile dünya mutfağından seçkin örnekler sunacak olan projede 20 bin metrekarelik eğlence alanı, kongre merkezleri, özel gün kutlamaları için de 1000 kişi kapasiteli organizasyon alanı yer alacak.

32 ayrı binaya konumlanıyor

BRN Mimarlık’tan Yüksek Mimar Baran Uyan imzasını taşıyan projenin Çarşı bölümü 7 ünlü Avrupa şehrinin sembolü olan 32 ayrı binadan meydana geliyor. Türk kültürünün Avrupa’daki en güzel örneklerinden biri olan Saraybosna Caddesi de açık hava müzesi niteliğindeki Çarşı’yı süsleyen özel bir bölüm olarak yer alacak.

Avrupa şehirlerinin ruhu Kıyı İstanbul’da

Avrupa’nın mimari ve kültürel mirasını yansıtan ve Türk-Avrupa ortak fikirlerine köprü oluşturan projenin açık hava müzesini andıran Çarşı bölümü Avrupa’nın önde gelen kültür ve sanat şehirleri Budapeşte, Milano, Berlin, Amsterdam, Paris, Londra ve Viyana şehirlerinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Saraybosna ise bu şehirlerle İstanbul arasında bir kültür köprüsü olarak projede yer alacak.

Projenin Türkiye’de kurduğu şirket olan Overvest’ın İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yunus Söylet Çarşı’nın en önemli özelliğinin mimarisi olduğunu vurguladı. Söylet, “Avrupa’daki önemli binalardan esinlenerek inşa edilen Çarşı’da ziyaretçiler kendilerini bazen Paris’te Rodin Müzesi’nde bazen Viyana Devlet Operası’nda bazen de Milano’da Palazzo Marino’daymış gibi hissedecekler. Çarşı, bu 7 şehirde yaşamış ünlü şair ve yazarlara ait mekanlar ya da şehrin karakterini yansıtan özgün binalardan esinlenilerek inşa ediliyor” dedi.

Çok fonksiyonlu marina

İstanbul kıyılarının en korunaklı bölgesi olan Büyükçekmece koyunda inşa edilen marinada iki yarı olimpik yüzme havuzu, Denizcilik Müzesi ve Yatçılar Kitaplığı’nın yanı sıra su sporları ve rüzgar sörfü yapma imkanı da bulunacak. 3 bin metrekaresi açık 1.750 metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 4 bin 750 metrekare alan üzerine konumlanacak yat kulübü ve 1000 yat kapasitesine sahip marinada günde 10 bin yolcu hedefi olan İDO iskelesi de yer alacak. Ücretsiz otopark imkanının sunulduğu marina bölümünde 750 metrekarelik mağaza bölümü yat sahiplerinin ve deniz sevdalılarının hizmetine sunulacak. Tüm bu fonksiyonları ve hizmetleri içeren dünyanın sayılı kulüpleri arasında yer alacak olan marinanın 2017 yılının 3. çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.

Türkiye’nin deniz üstündeki ilk oteli

Kıyı İstanbul Projesi içerisinde Türkiye’nin deniz üzerinde yapılan ilk 5 yıldızlı oteli yer alacak. Denizin hemen üzerinde yer alacak olan otel, yatay mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak misafirlerine hizmet verecek. İki kat üzerine 55 adet 43 metrekarelik, 55 adet 80 metrekarelik ve 42 adet 130 metrekarelik olmak üzere toplamda 152 odaya sahip olan otel için uluslararası otel zincirleriyle görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Söylet, “Otel ayrıca 150 kişilik güneşlenme terası 400 kişi kapasiteli plajı ve restoranları ile misafirlerine hizmet verecek” şeklinde konuştu.