İyidere Lojistik Limanı inşaatını Cengiz Holding yapacak

Rize’ye yapılacak ve maliyeti yaklaşık 1 milyar 719 milyon lira olan İyidere Lojistik Limanı inşaatı ihalesini Cengiz İnşaat aldı.

Rize’ye yapılacak İyidere Lojistik Limanı’nın inşaat ihalesi sonucu açıklandı. Yaklaşık maliyeti 1 milyar 719 milyon lira olan ihale, 16 Temmuz’da, kanunun esas olarak öngördüğü rekabetçi “açık” usul yerine, tartışmalı 21b usulüyle gerçekleştirildi. Duyuru ilanı verilmeden, özel olarak davet edilen şirketlerle gizli kapaklı yapılan ihalenin sonuç ilanı 1 Eylül’de yayınlandı.

Sözcü’nün haberine göre, İhale, 1 milyar 370 milyon liraya Cengiz İnşaat ile Yapı ve Yapı İnşaat İş Ortaklığı’na verildi. Sözleşmede, projenin 28 Ağustos 2020 – 11 Aralık 2023 tarihleri arasında 1.200 günde tamamlanması öngörüldü.

2 günde 2 ihale birden

Cengiz İnşaat, 16 Temmuz’da yapılan Rize İyidere Lojistik Limanı ihalesinden 2 gün önce 14 Temmuz’da Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yıl düzenlediği en büyük ihalelerden biri olan 953 milyon liralık Trabzon-Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı” ihalesini de kazanmıştı.

Deniz doldurulacak

Rize İyidere Lojistik Limanı, konteyner, genel kargo, kuru yük ve ro-ro gemilerine hizmet vermek üzere planlandı. Liman terminal sahası, deniz doldurularak oluşturulacak.

Editörün notu:

Rize İyidere Lojistik Limanı Nisan 2019’da açıklanan ÇED Raporu’na dayanılarak yapılan haberde 700 milyon  TL’lik bir maliyete sahip olacağı açıklanmıştı. Fakat 1 Eylül 2020’de yapılan açıklamaya göre Cengiz Holding Limanı 1.3 milyar TL’ye inşa edecek. Açıklanan maliyet ile ihale edilen maliyet arasında yaklaşık 2 kat fiyat farkı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir