İstanbul Tower’in arsa maliği Kaya Turgut vefat etti

Turgut İlaç Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Tower 205’in arsa sahibi Kaya Turgut, 92 yaşında vefat etti.

Türkiye’de ilaç sektörünün gelişiminde önemli katkıları bulunan, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Onur Başkanı, Turgut İlaçları A.Ş.’nin kurucusu olan Kaya Turgut, 4 Nisan 2020 günü 92 yaşında vefat etti.

İstanbul Tower 205’in arsa sahibi idi

Levent Büyükdere Caddesi üzerindeki Fako İlaç Fabrikası’nın sahibi olan Merhum Turgut, 1 Ekim 2020 günü 23.5 dönümlük arsanın üzerinde proje geliştirilmesi için Metal Yapı Konut’un Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu ve Yeşil Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil ile anlaşarak sözleşme imzalamıştı. 10 yıl önce yapılan toplantıda konuşan Rahmetli Turgut, yapılacak binanın üst katlarında kendine de bir daire verilirse mutlu olacağını, ömrünün son zamanlarını oradan İstanbul’u seyrederek geçirmek istediğini esprili bir dille anlatmıştı. Rahmetli Turgut’un bu isteğinin, İstanbul Tower 205’in yapımının uzaması ile yerine geldiği pek söylenemez.

İstanbul Tower’in öyküsü

İlaç sanayisinin duayeniydi

Rahmetli Turgut, İlaç sanayinin gelişiminde vazgeçilmez isimler arasında yer almaktaydı. Fako İlaçları A.Ş., Abfar İlaç Sanayi A.Ş., Turgut Holding A.Ş., Fako İlaç Hammaddeleri Tic. San. A.Ş., Kozmosan A.Ş., Turgut Yayıncılık A.Ş. ve Turgut İlaçları A.Ş.’nin kuruculuğunu üstlenmişti.

Buna ilaveten İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanlığı, İKEV Yönetim Kurulu Başkanlığı, TİSK Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜSİAD Onursal Üyeliği, TOBB İlaç Sektör Kurulu Başkanlığı, TOBB İlaç Meclis Başkanı, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkan Vekilliği, İstanbul Sanayi Odası Mütevelli Heyeti Üyeliği, Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Onkoloji, Darülaceze ve Türk Kimya Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği gibi bir çok sivil toplum kuruluşunda aktif görevler alarak toplumsal hizmetler üstlenmişti.

Kimya Yüksek Mühendisi olan Kaya Turgut, yakalandığı amansız hastalığa karşı uzun süredir verdiği mücadeleden sonra 4 Nisan 2020 günü aramızda ayrıldı.

Emlaknews.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir