Gaziemir’de zeytinlik araziler kaçak moloz dolu

Gaziemir’de zeytinlik araziler kaçak moloz ile dolu. Belediye, “Mevcut alan sınırımda değil” dedi. Bölge halkı duruma isyan ediyor.

Gaziemir ilçesine bağlı Zafer Mahallesi sınırları arasında yer aldığı belirtilen zeytinlik alana kaçak olarak dökülen moloz ve hafriyat, vatandaşın tepkisini topladı. Yaptıkları başvurulardan sonuç alamayan arazi sahipleri, durumu gazetecilerle paylaştı.

Haberlerin yayınlanmasının ardından Gaziemir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, alanın kendi yetki sınırları içinde olmadığı ifade edildi. Kaçak moloz ve hafriyat nedeniyle tepkili olan vatandaşlar, yapılan açıklamaya da tepki gösterdi.

Her yer kaçak moloz dolu

Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere’de yaşayan ancak moloz dökülen bölgede zeytinlik arazileri olan vatandaşlar, alanın Gaziemir Belediyesi’ne ait olduğunu ve vergilerini de bu belediyeye ödediklerini söyledi. Bölgede zeytinlik arazisi olan Süleyman Gür, bölgenin Gaziemir’de olduğunu söyledi.

Belediye kaldırmıyor

Gür, “Buradaki kaçak dökümün durdurulması için birçok kez başvuru yapmamıza rağmen sonuç alamadık. Bulunduğumuz alan Gaziemir Belediyesi sınırları içinde 0 ada 407 parsel olarak geçiyor. Mahalle sakinleri tarafından Elmalıkuyu olarak da bilinir. Başvurularımıza rağmen sonuç alamayınca gazetecilerle irtibata geçip bu çevre kirliliğini gösterdik. Haberin çıkmasının ardından belediyenin sosyal medya hesaplarında alanın kendilerine ait olmadığı paylaşımları yapıldı. Fakat elimizde evraklarımız var. Karabağlar, belediye olduktan sonra Uzundere dere yatağının üst sınırı Gaziemir’e bağlıdır. O yüzden vergilerimizi Gaziemir Belediyesi’ne ödüyoruz. Çevre kirliliğinden dolayı kesilen cezalar da Gaziemir Belediyesi tarafından kesiliyor. Madem bölge Gaziemir Belediyesi’nin yetki alanı içinde değil, neden vergilerimizi oraya ödüyoruz? Sığ tartışmaları bırakıp, bu çirkin hikayeyi sonlandırmalarını istiyoruz” dedi.

‘Elimizde makbuzlar var’

Arazisinin vergilerini Gaziemir Belediyesi’ne ödediğini söyleyen Mustafa Varol (70), “Ben zeytinliğimde çalışırken damperli kamyonlarla gelip moloz dökenleri görüyorum. Yalnız olduğum için başıma bir şey gelmesin diye müdahale edemiyorum. Gaziemir Belediyesi’ne ödeme yaptığıma dair makbuzlarım var. Zeytinliğimin bulunduğu yer Zafer Mahallesi 800 Sokak olarak geçiyor. Gördüğüm kadarıyla belediye, üzerindeki yükü elinden atmaya çalışıyor ama belgelerimiz var. Biz, artık buraya moloz dökülmemesini istemiyoruz” diye konuştu. Dökümler sebebiyle bölgede ciddi bir kirliliğin yaşandığını savunan Ali Barat (72), “Dökümün yapıldığı alanın biraz ilerisinde zeytinliğimiz var. Yolların kenarlarında hep dökümler yapılıyor. Çok da kötü kokuyor. Benim Karabağlar Belediyesi sınırlarında da bir arazim var. Onun vergilerini Karabağlar Belediyesi’ne ödüyorum. Bu bölgedeki vergimi ise Gaziemir Belediyesi’ne ödüyorum” dedi.

Yeni Asır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir