Neptün Soyer’in zeytin sıkma tesisi en az 1 milyon TL

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in zeytin sıkma tesisinin değerinin beyan edildiği gibi 100 bin TL olmadığı ortaya çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Köy-Koop Başkanı eşi Neptün Soyer’in Seferihisar Ulamış’taki zeytinliklerine “Sıkma tesisi yaptıracağız” diye izin alıp havuzlu villa inşa ettirdiği ortaya çıktı.

Soyer çiftine tepki yağarken başka bir skandal daha patladı. Soyerlerin mal beyanlarında 2018 yılında aldıklarını belirterek değerini 100 bin lira olarak gösterdikleri 21.7 dönüm zeytinliğin aslında servet değerinde olduğu anlaşıldı. 21 dönümlük zeytinliğin değerinin en az 1 milyon lira civarında olduğu ortaya çıktı.

‘200 bin liraya bize satsın’

Dünkü haberimizin ardından hem arayan hem de sosyal medyada yorum yapan birçok kişi oldu. Sıkma tesisi ve sulama havuzu yapmak için izin alıp havuzlu villa inşa eden Soyer çiftine kendilerini seçimde desteklemiş CHP’liler bile tepki gösterdi. Özellikle Soyer çiftinin 2018 yılında aldıkları arazinin değerini kamuoyuna açıkladıkları mal beyanlarında 100 bin lira göstermeleri de dikkat çeken bir unsurdu. “Madem öyle, 200 bin lira verelim araziyi bize satsınlar” diyenler oldu.

Köy muhtarıyla görüştüm

Bunun üzerine ben de Ulamış Köyü Muhtarı Kadir Girgin’i aradım ve köyde arazi fiyatlarının ne kadar olduğunu ve Soyerlerin arazisinin kaç lira edebileceğini sordum. Köyde bu tür zeytinlik olan arazilerin dönümünün 10 bin liradan başladığını ve 100-150 bin liraya kadar çıktığını ifade eden muhtar Girgin, Soyer çiftinin arazisinin de kadastral yol kenarında olması nedeniyle çok değerli olduğunu söyledi.

Neptün Soyer’in komik fiyatı

“Yani neresinden baksanız dönümü 40-50 bin lira eder o zaman” deyince Girgin, “50 de eder 70 bin TL de… Hele daha küçük bir arazi olsa dönüm fiyatı daha yüksek bile olabilir. Çünkü küçük yerler daha çok rağbet görüyor. 1 dönüm, 2 dönüm olup yol kenarında ve güzel manzaraya sahip olanlar için dönüm başına 200 bin lira isteyenler bile var” dedi. Yani köyün uzun yıllardır muhtarlığını yapan Kadir Girgin’in verdiği bilgilere göre Soyer çiftinin arazisi su içinde 1 milyon lira ediyor. Hatta 1.5-2 milyonu bile bulabilir. Arazinin elektriği, her şeyi var. Yani hangi açıdan bakarsanız bakın bu arazi için beyan ettikleri 100 bin liralık değer çok komik…

Soyer çifti izah edemiyor

Bu skandalın bir bölümü… Sıkma tesisi ve sulama havuzu yapmak için izin alıp havuzlu villa inşa etmelerinin ise, hiçbir izahı yok. Dünkü yazımızda bu haberi hazırlarken Başkan Soyer’i aradığımı ve bir geri dönüş yapılmadığını söylemiştim. Soyer çifti, dün de sessiz kaldı. Susuyorlar. Çünkü izah edemiyorlar… Atalarımızın da dediği gibi “Sükut ikrardan geliyor”…

Erhan Gülenç-YeniAsır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir