Fema ve KLV İnşaat ile Mehmet Kılavuz kimdir?

Galatasaray’ın Riva’daki ihalesini kazanan Fema İnşaat & KLV İnşaat İş Ortaklığı Galatasaraylılar başta olmak üzere tüm Türkiye’nin merakını uyandırdı.

Galatasaray’ın rüyalarını süsleyen Riva Arazisi Emlak Konut GYO’nun üstlendiği ihale ile yüklenicisini bulurken kazanan firma Fema İnşaat’ın web sayfası aramalara dayanamayarak çöktü.

Mehmet Kılavuz… Gözlerden uzak... GS’li… Dereceli golfçü…

Emlaknews.com.tr’nin araştırmalarına göre Ankara merkezli firmaların Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılavuz. Ankara’nın önde gelen iş adamları arasında yer alan Kılavuz iyi bir golf oyuncusu. Bununla beraber gözlerden uzak bir yaşam tercihi olan Kılavuz, yaklaşımını ihale sonrası ısrarlı sorulara cevap vermekten kaçınarak gözler önüne serdi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’in ifadesine göre Mehmet Kılavuz Galatasaray taraftarı. İhaleyi kazanan müteahhit firmanın taraftarları olması da Dursun Özbek’e göre önemli bir kriter. Zira taraftarları olan bir inşaatçının projeye ruhunu daha fazla katacağına inanıyor.

Fema’nın geçmişi…

32 yıllık geçmişe sahip olan, Fema İnşaat’ın ve 29 yıllık KLV’nin merkezi Ankara Çankaya’da bulunuyor. Firmaların enerji, turizm, inşaat taahhüt ve özellikli bina alanlarında faaliyet gösteriyorlar ve yatırımları mevcut.

Altyapı ve özellikli binada uzman...

Bu zamana kadar altyapı ve üstyapı alanlarında otel, bina inşaatları, barajlar inşa eden Fema İnşaat’ın Türkiye’nin bir çok ilinde projesi yer alıyor. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde birçok bina inşaatları ve depreme karşı güçlendirme işlerini gerçekleştiren Fema İnşaat kendi bünyesinde de ilk turizm tesisi olarak Antalya’da 1000 yatak kapasiteli ve 5 yıldızlı bir otele sahip bulunuyor.

KLV İnşaat kimlerle çalışıyor?

1988 yılında iş hayatına atılan KLV İnşaat’ın da firmanın yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılavuz’un soy isminden alındığı tahmin ediliyor. KLV İnşaat bu zamana kadar otoyol, yol, köprü, viyadük, kavşak, havaalanı altyapısı, tünel, hidroelektrik santrali, kanalizasyon, su iletim, sulama demiryolu inşaatı, prestij binaları, toplu konut projeleri, havaalanı ILS sistemleri, idari binalar, hastane eğitim binaları, Telekom erişim şebekeleri, Telekom yapım ve bakım işleri, telekom altyapısı, gölet, iletim hatları, içme suyu hattı, OSB altyapıları, çevre düzenleme işleri ve Avrupa Birliği İşleri gibi geniş kapsamda projelere imza attı.

Devlete çalışıyorlar

Firmanın çalıştığı kuruluşlar arasında Telekom, Ulaştırma Bakanlığı, DSİ, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, EPDK, KGM, TCDD, EPDK, İPA, Sağlık Bakanlığı, TOKİ, İller Bankası ve valilikler olmak üzere ağırlıklı olarak resmi kurumlara hizmet üretti.

KLV’nin işlerinden bazıları

Çorum OSB Altyapı Yapımı, Sirkeci-Uzunköprü Hattı ve istasyonları, Halkalı-Çerkezköy İstasyonları, Uşak Karahallı OSB altyapı ikmali, Bozüyük-Mekece atr. YHT istasyonu bağlantı yolu, Bozüyük-Bilecik-Mekece Devlet Yolu, Anadolu merkez 2. Bölgesi, Halkalı-Çerkezköy İstasyonları arası alt yapı iyileştirmesi, Giresun- Bulancak 120 Yataklı Devlet Hastanesi, Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, TOKİ Ardahan’da 300 kişilik pansiyon inşası, Sağlık Bakanlığı için Elbistan’da 300 Yataklı (450 yatak kapasiteli) Devlet Hastanesi, Ankara Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü ve Ankara Maliye Bakanlığı için farklı projeler…

İhaleyi kim kazandı?

Özbek ve Kurum'un videolu açıklamaları

Hüseyin Belibağlı/Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler