GS Yönetimi nefes aldı, artık hesap yapabilecek

İstanbul Beykoz Riva arazisinin ihalesinden sonra arsa maliği GS adına Dursun Özbek ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum mikrofonların karşısına geçti.

Galatasaray’ın kötü gün azığı olarak yılladır elinde tuttuğu Beykoz Riva’daki arsasının üzerinde proje geliştirecek firma 15 Haziran 2017 günü yapılan ihale ile belli oldu. Fema İnşaat - KLV İnşaat İş Ortaklığı’nın astronomik teklif ile sahibini bularak proje satış toplam gelirine 3 milyar 100 milyon TL’lik bir rakamı öngörürken bunun yüzde 38’lik kısmını oluşturan 1 milyar 178 milyon TL’lik kısmını arsa payı olarak taahhüt etti.

Haberin videosu

Cumhurbaşkanı’na teşekkürler…

İhaleden sonra Galatasaray Klübü Başkanı Dursun Özbek ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da proje ile yakından ilgilenerek Galatasaray’ın yararına bir sonuç çıkması için ilgi göstermesine Özbek ve Kurum ayrı ayrı teşekkür etti.

GS Başkanı Dursun Özbek ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum toplantıda son derece keyifliydi.

Yüzler güldü

Tarafların memnuniyetlerini yüzlerinden okunduğu açıklamalarda Murat Kurum arsayı Galatasaray Klübü adına ihaleyi ve süreci yöneteceklerini anlattı. Elde edilecek 1 milyar 178 milyon TL’lik hasılat payının yüzde 20’sini Emlak Konut GYO’nun alacağını söyleyen Kurum, “Projede konut ve küçük bir ticari ünite yapılabilecek. Gelen rakamlar Türkiye’ye güvenin bir göstergesi olarak görülebilir. Emlak Konut GYO ile beraber GS’nin de bir takım KDV ve vergi muafiyetleri var. Birde burada arsa satışı olarak fatura kesilmiyor. KDV konusunda da değişiklikler oluyor. Bölgenin rayiç değerine göre gereken değerlendirmeler yapılacaktır.” diye konuştu.

“Arsa payı yükselir”

Kurum hasılat paylaşımı ile proje geliştirileceğini hatırlatarak, “Yazılı turda biz de bu kadar artış beklemiyorduk ama şaşırmadık. Bizim ortalamamız yüzde 35’tir. Teklif edilen yüzde 38’lik oran da normaldir. Yani 30’da olsa 38 de olsa normaldir. Birde bu arsa payı geliri minimum rakamdır. Çünkü bizim projelerimizi de fiyatlar zaman içinde yüzde 50 ile yüzde100 oranında artış gösterir.” diye konuştu.

Bu durumda Galatasaray’ın borçları sıfırlanıyor

GS’nin mali bağımsızlığını yakalamak için çalışmalar yaptıkların kaydeden Dursun Özbek 180 milyon dolar civarında bir borç olduğunu dile getirdi. “Buradan gelecek rakamlar dikkate alındığında nihai rakamın bunun üzerinde olacağını bekliyoruz” diyen Özbek, “Emlak Konut GYO’nun önceki işlerinde bunlar yaşanmış. Bizim projemizde de olacağı kanaatindeyim.” dedi.

“Hedefim buydu”

GS’nin banka borçları açısından önümüzdeki günlerde çok rahatlayacağını kaydeden Özbek, “Benim hedefim buydu. GS adına çok başarılı bir iş yaptığımızı ve iyi bir ortakla işe girdiğimizi düşünüyorum. Artık GS’nin elinde bir değer oluştu. Bunun nasıl kullanılacağını mali kongrede karar vereceğiz. Hesap yapabilme noktasına geldiği için çok sevinçliyim.” dedi.

Sıra Florya’da

Florya’daki arsanın hatırlatılması üzerine Özbek, “Orada 80 dönüm arsamız var. Üzerinde 2 tane nizami saha ve yıpranıyor. Benden önceki yönetimler de GS’yi taşımak istemişler. Biz de Taşınacağız ve gayrimenkul Emlak Konut GYO tarafından değerlendirilecek. Bu bir gerekliliktir.” diye konuştu.

2018’in ilk çeyreği

Florya için takvim veren Kurum da, “En hızlı bir şekilde Riva’yı ve Florya’yı geliştirerek yükümlülüklerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız sözleşmenin bir süreci var. Gelecek yılın ilk çeyreğinde olabilir.” dedi.

Kurum Riva için umutlu konuşarak, “Biz lansman dönemlerinde yüzde 30 ile 70 arasında bir satış rakamı yakalayabiliyoruz. O zaman arsa bedeli kadarlık bir kısmı hesaba giriyor. Bunları paylaşarak önümüzdeki süreçleri daha net görebileceğiz. Bu çalışmalar Türk sporu adına bir örnek olacaktır ve Emlak Konut GYO olarak Türk sporunun gelişimi için üzerimize düşeni yaparız” dedi.

Genel anlamda bir fiyat değerlendirmesi yapan Kurum metrekaresi 10 bin liradan satışı çıkıldığı takdirde projenin getirisini olacağını, 5 yıllık zamanda bunun pekala yapılabilecek bir süreç yönetimi olduğun hatırlattı.

Haberin videosu

İlgili diğer haber 

Hüseyin Belibağlı/Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler