Fas’ta 10 milyar dolarlık akıllı kent kurulacak

Çin merkezli Sichuan Haite High-Tech şirketi, Fas’ın Tanca’da kurulması planlanan akıllı kentin yapımı için Fas yönetimi ile mutabakat zabtı imzaladı.

Fas yönetimi, Tanca‘da akıllı kent kurmaya hazırlanıyor. Fas Kralı 6. Muhammed, Çin merkezli Sichuan Haite High-Tech şirketi ile kurulması planlanan akıllı kent için mutabakat zaptı imzaladı.

‘6. Muhammed Akıllı Kenti Tanca-Tek’ projesi

AA’nın haberine göre, Fas Kralı 6. Muhammed, Kraliyet Sarayında düzenlenen imza töreninden önce Haite Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Li Biao‘yu kabul etti. Görüşmenin ardından Tanca’da kurulacak 10 milyar dolarlık ‘6. Muhammed Akıllı Kenti Tanca-Tek’ projesinin hayata geçirilmesi için mutabakat zabtı imzaladı.

2 bin hektarlık alanda kurulacak

Fas Sanayi Ticaret ve Yatırım Bakanı Hafız el-İlmi, Tanca’da toplam 2 bin hektarlık alanda kurulacak akıllı kent projesinin ülkenin diğer bölgelerine de örnek olacağını söyledi. Son teknolojinin kullanılacağı akıllı kentte, uluslararası liman ve devasa iş merkezlerinin yanı sıra, farklı gelir gruplarına hitap eden konut, eğlence merkezi ve alışveriş merkezleri yer alacak.