Erzincan-Alpköy yol ayrımı 764 milyon TL’ye yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Erzincan-Alpköy (Refahiye-Kemah) Ayrımı İl Yolu projesi için 764 milyon TL’lik bütçe ayırdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü Erzincan İli Kemah Ve Merkez İlçeleri arasında Erzincan-Alpköy (Refahiye-Kemah) Ayrımı İl Yolu projesi için 764 milyon TL’lik bütçe ayırdı. Proje 2016 yılının 9. ayında başlarken tamamlanarak hizmete girmesi için 2019 yılının Aralık ayı olarak planlandı.

Yol barajın altında kalacak

Erzincan Alpköy (Refahiye Kemah) Ayrımı İl Yolu Projesi geometrik standartlar ve üst yapı kalitesi açısından yetersiz bulunan mevcut il yolunda trafik kontrolünün daha sağlıklı yapılabilmesi ve yüksek standartlı bir yol haline getirilmesi için gerçekleştirilecek. Ayrıca, Eriç Barajı ve Kemah Barajı’nın yapılması ile birlikte mevcut yolun büyük bir kısmı baraj gölü altında kalacağı için il yolunda yeni bir koridorun oluşturulması kaçınılmaz hale geldi.

Genişliği 12 metre

İl yolu yaklaşık 42 km (Km: 0+660-43+230) uzunluğunda olup, Erzincan – İliç Yolu Rölakasyonu bitiminden başlayarak Erzincan Çevre Yolu üzerinde bulunan Ulalar kavşağına bağlanarak sona erecek. Projelendirilen yol, 2.50 genişlikli dış banketlerle sınırlandırılmış, 3.50 metre şerit genişliğinde 2×1 trafik şeridinin yer aldığı, toplam 12.00 metre genişlikli platformdan oluşuyor. Bu kapsamda proje tasarım hızı 100 km/saat olarak belirlenirken tünel geçişlerinde tasarım hızı 80 km/saat olarak sınırlandırıldı.

2 köprü, 6 tünel ve 4 viyadük var

Proje güzergahı üzerinde 2 adet köprü, 6 adet tünel, 4 adet viyadük bulunuyor. Güzergah üzerinde bulunan köylerin nüfuslarının çok az olması, mevcut köy yollarının grup köy yolu olarak hizmet vermemesi ve güzergah üzerinde herhangi bir sanayi bölgesi bulunmaması nedeniyle proje kapsamında kavşak bağlantı noktası planlanmadı. Ayrıca proje kapsamında 4 adet park alanı belirlendi.

Emlaknews.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir