Ciner Grubu, Galler’de fabrika kuracak

Enerjiden denizciliğe, medyadan cam sanayiine birçok alanda faaliyet gösteren Ciner Grubu, Türkiye’nin alanında önemli şirketlerini bünyesinde barındırıyor.
Dünya Gazetesi’nin önemli kalemlerinden Kerim Ülker, bu günkü köşe yazısında Ciner Grubu’nun ekonomik girişimlerini ele aldı. Üst üste yapılan yatırımlardan rakamlar derleyen Ülker, markanın son olarak Galler’deki girişimin detaylarını açıkladı.
Ülker’in yazısı şöyle:
Turgay Ciner’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Ciner Grubu, 2015’in Temmuz ayında, soda külünde dünyanın en büyük üreticisi OCI Resoruces LP’nin yönetim hissesini satın almıştı. 2018’de 1.5 milyar dolarlık yatırımla inşa ettiği Kazan Soda Elektrik Üretim Tesisi’ni faaliyete geçiren Ciner Grubu, dünyadaki ticaret hacmi 15 milyar dolar olan ve en fazla ticareti yapılan 10’uncu kimyasal olarak nitelendirilen soda külünde dünyanın en büyük üreticisi konumuna yükselmişti.
Dünyanın en büyük ölçekli çözelti madenciliği, soda külü üretim tesisi, 380 MW ve 400 ton buhar üretimi ile Türkiye’nin en büyük üretim kapasiteli kojenerasyon tesislerine sahip Kazan Soda Elektrik Üretim ile birlikte Ciner Grubu, son 5 yılda 3.5 milyar dolarlık yatırım yaparak adını küresel çapta duyurdu.
Galler Yönetimi’ne proje sunuldu
Turgay Ciner, Türkiye’deki büyüme planlarının ardından bu kez rotasını Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini başlatan Birleşik Krallık’a çevirdi. Gruba bağlı Ciner Glass, Birleşik Krallık’ta önemli bir yatırım yapmak için kolları sıvadı. Ciner Glass, Galler’de iki fırınlı cam ve ambalaj ile depolama alanında birden fazla tesis yatırımı yapacak.
Söz konusu yatırım, Galler’in güney doğu kesiminde bulunan Blaenau Gwent’e bağlı Ebbw Vale kasabasındaki Rassau Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşecek. Ciner Grubu, yatırımla ilgili Blaenau Gwent Kent Konseyi’ne kapsamlı bir rapor sundu.
600 kişiye istihdam planlıyor
Yatırımın onaylanması ile birlikte yılsonundan önce planlama başvurusu yapılacak. Bütün izinlerin ve onayların da alınmasıyla inşaata başlanacak ve 2023 yılında tesis faaliyete girecek. Ciner Grubu’nun Galler’de kuracağı yatırımın Avrupa ekonomisi açısından farklı bir önemi daha var. Ciner’in kuracağı tesis, Avrupa’da 15 yıl içinde inşa edilen ilk yeşil alanlı konteyner cam sahasına sahip olacak Yatırınım bütçesi henüz belli değil ancak yaratacağı istihdamın 600’e ulaşması planlanıyor.
Kerim Ülker-Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir