Bursaspor’da Hazine arazisine günübirlik tesis önerisi

Bursalı işadamı Emin Adanur, Bursaspor’u mali darboğazdan çıkarmak için Twitter hesabından yaptığı paylaşımda eldeki arazinin değerlendirilmesini tavsiye etti.

Bursalı işadamı Emin Adanur yaptığı açıklamada; "Bursaspor her şeyimiz. Ama geçmiş yönetimlerden kalan 490 milyonluk borç yüküyle ezilmesi ve düştüğü duruma üzülüyoruz. Borcun 200 milyonluk bölümünü silip takımımıza kalıcı bir gelir üretecek bir formülü ortaya atıyoruz. Destek verelim Bursaspor'u ayağa kaldıralım." dedi.

Borçların ödenmesi için çarpıcı bir öneri ortaya atan ve kalıcı bir gelir sağlanmasını tavsiye eden Atanur, Bursa'nın her alanda büyük bir şehir olduğunu, Bursaspor'un Süper Lig şampiyonluğundan 8 yıl sonra küme düşmesinin her kesimde üzüntü yarattığını belirtti. Adanur şöyle devam etti:

49 yıllığına kiraya verilsin

"Bursaspor sadece bir kulüp değil, hepimizin canı ciğeri, şehrimizin en büyük markası. Milli Emlak'ın Bursaspor'a kiraladığı Özlüce'deki arazi üzerinde çeşitli projeler geliştirilebilir. Biz Hazine’nin malının Hazine’de kalması gerektiğini, Bursaspor'un ise içerideki spor tesisi alanını değiştirerek, 49-50 yıllık kalıcı bir gelir elde edebileceğini, aynı zamanda da şu anda yaklaşık 490-500 milyon olan borcun en az yarısının karşılanabileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Hazine, Bursaspor'un kuracağı bir inşaat şirketine burayı tekrar kiralayabilir. Burada Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemi uygulanabilir. Bu işlemin ardından Nilüfer ve Büyükşehir Belediyelerinde yapılacak plan değişiklikleriyle bu alan günübirlik tesis ya da konaklama alanına çevrilir. Daha sonra da Bursaspor'un İnşaat şirketiyle X bir inşaat şirketi hasılat paylaşımı şeklinde bu işe girebilir ya da Bursaspor burayı kat karşılığı yaptırabilir."

Büyük bir kaynak

108 dönüm araziden toplam 30 bin metrekare kiralanabilir ve bir o kadar da kapalı otopark çıkıyor. Hasılat paylaşımı uygulanırsa yarısı Bursaspor'undur. Bursaspor 15 bin metrekaredeki mağazaları satma yoluna da gidebilir. Hem borçlarını ödeyebilir hem yeni transferler için kaynaklar oluşabilir. 15 bin metrekarelik kapalı otopark (en az 600 araçlık) ise en az 49 yıl Bursaspor için kalıcı gelir demektir. 1.4 milyar TL'lik bir katkıdır bu. Yapılacak tek şey araziyi günübirlik tesis alanına çevirmek. Bölgenin 0.20 emsali var. Bu da değişmeyecek."

Bursa Haber

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler