3. havalimanına 210 milyon TL’lik yakıt çiftliği yapılacak

İstanbul’un yeni havalimanı için 210 milyon liralık yatırımla yapılması planlanan 300 bin metreküp kapasiteli yakıt çiftliği için çalışmalara başlandı.

İstanbul yeni havalimanının yakıt çiftliği ve hidrant hatları projesi için çalışmalar start aldı. Hürriyet’te yayımlanan habere göre, 2017-2018 yılları içerisinde tamamlanması planlanan proje, 210 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek. Toplam 300 bin metreküp kapasiteye sahip olması planlanan tesis kapsamında, 17 hektarlık alanda 10 yakıt tankı kurulacak. Yakıt çiftliği ve hidrant sistemi ile altyapı inşaatı birbirine paralel olarak yürütülecek.

Uluslararası standartlara uygun olacak

Projede akaryakıt sisteminin temel konsepti; havaalanına yakıt temin etme, temin edilen yakıtı alan içerisinde depolama ve dağıtma tesisi kurma ve bunu yüksek kapasiteli uçak yakıt hidrant sistemi ile birlikte yürütme şeklinde kurgulandı. Uçaklara yakıt ikmali, yer altında bulunan hidrant hatları vasıtasıyla yakıt çiftliğinden alınarak yapılırken tesiste yalnızca uçak yakıtı depolanacak ve bu yakıt hidrant hatları ile uçaklara ikmal edilecek. Ünitenin mühendislik dizaynı ve inşası, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, Enerji Kurumu gibi teşkilatlar tarafından geliştirilen standartlara uygun olacak.