Vatan Caddesi’ndeki arsa için suç duyurusu yapıldı

İBB Meclisi’nin 3 CHP’li üyesi, İBB’nin aldığı Vatan Caddesi’ndeki tartışmalı arsa ile ilgili olarak suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin (İBB) Vatan Caddesi’ndeki arsayı aldığı iddiaları, İBB Meclisi üyeleri arasında da rahatsızlığa neden oldu. Sözcü’nün haberine göre, İBB Meclisi’nin CHP’li üyeleri Hüseyin Sağ, Nadir Ataman ve Deniz Erzincan, konu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın FETÖ’den tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı‘nın şirketiyle ortak iş yapan Metal Yapı Konut, 2012 yılında arsayı 33 milyon TL’ye satın almıştı. Ardından, İBB 2014 yılında imar plan tadilatı yaparak değerini artırdığı arsayı Kasım 2016’da satın almıştı.

Çivi bile çakmadan 337 milyon TL kar

Sorumluların, TCK’nın 257. maddesinde yer alan görevi kötüye kullanma, 250. maddesindeki irtikap ve 255. maddesindeki nüfuz ticareti suçlarından yargılanmasını isteyen CHP’li meclis üyeleri, arazideki 11 katı aşan değer artışının araştırılmasını ve şirketin çivi bile çakmadan 337 milyon TL kar etmesini sağlayanlara dava açılmasını talep etti.

‘Meydan düzenlemesi yapılacak’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, damadıyla bir dönem ortak iş yapan Metal Yapı Konut’tan arsa alımı ilgili dün bir açıklama yaptı. Meyve veren ağacın taşlanacağını ifade eden Topbaş, “İstanbulluların bana güveni var, 3 dönemdir başkanlık yapıyorum. Her şey prosedüre uygun şekilde yürüyor. Benim kendimi anlatmama gerek kalmadığını düşünüyorum. Bu güveni kimseye istismar ettirmem” dedi. İstanbul’un aleyhine hiçbir kararı kabul etmeyeceklerini kaydeden Topbaş, “Bu alana AVM yapılmak istendi yıllarca karşı durduk. Buraya halkın kullanacağı meydan düzenlemesi yapılacak” açıklamasında bulundu.