Vagoon House’lar mobil, minimal ve ekonomik

Dünyayı etkisi altına alan tiny house akımının Türkiye’deki temsilcisi Vagoon House’lar plakalı, ruhsatlı ve uluslararası normlarda üretilmiş araçlar olarak öne çıkıyor.

İmar problemi olan yerlerde tercih edilen ve hedef kitlesine hem minimal hem de konforlu bir yaşam stili sunan Vagoon House’lar, yazlık olarak tercih edilmesinin yanı sıra mobil iş girişimlerinin de yakın markajında…

Vagoon House kurucusu Cem Demirer’in bu kapsamda iki yeni hedefi daha bulunuyor: Türkiye’nin farklı yerlerinde Vagoon İstasyonlar kurmak ve Vagoon Hotel konseptini hayata geçirmek…
Dünyada yaklaşık 15 yıldır hedef kitlesine farklı bir yaşam alanı sunan Tiny House akımı, Amerika ve Kanada’nın ardından İngiltere’de de yaygınlaşmaya başladı.

Özellikle son 5 yıldır Amerika ve Kanada’da 5 milyon kişinin Tiny House’larda yaşamayı tercih ettikleri görülüyor. Bu akımın çıkış felsefesi ise ev almak için harcanan para ile aslında neler yapılabileceğinin sorgulanması. Bu akımın Türkiye’deki temsilcisi ise Vagoon House…

Çukurova Üniversitesi inşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Cem Demirer, aile şirketleri Hidro Proje’de çalıştıktan sonra 2014’te CDR Yapı şirketini kurarak inşaat taahhüt işleri yapmaya başladı. İnşaat sektöründeki trendleri yakındım takip eden Demirer, Tiny House akımının mimariye yönelik yansımalarım 2015’te İngiltere’ye yaptığı bir gezi esnasında gözlemleme şansı bulduğunu söylüyor.

Bu sürecin ardından 2016’da Adana’da Vagoon House markasını kuran Demirer, hedef kitlesine mimar, iç mimar, inşaat mühendisi tabanlı teknik kadro ve işinin ehli sanatkâr ustalardan oluşan özel bir ekiple Tiny House akımının en dikkat çeken projelerini sunuyor.

Vagoon House’lar kompakt yaşam alanı vaat ediyor

Kompakt bir yaşam alanı sunan Vagoon House’lar aslında plakalı, ruhsatlı ve uluslararası normlarda üretilmiş araçlar olarak öne çıkıyor. Bu sayede aracınızı park edebileceğiniz her yere Vagoon House’unuzu koyabiliyorsunuz.

Vagoon House projelerinin üretim merkezi Adana olsa da showroom’ları Polonezköy’de bulunuyor. Türkiye’de bugüne kadar mobil ev ya da tekerlekli ev gibi yetersiz altyapıya sahip kırklı denemeler yapılmış olsa da profesyonel anlamda Vagoon House konseptinde hizmet veren başka bir marka bulunmadığının altını çizen Cem Demirer ile Vagoon House’un gelecek projeksiyonu hakkında konuştuk.

Doğa ile iç içe olurken konforu da elden bırakmak istemeyenlere hitap eden Vagoon House, evinizde kullandığınız eşyaları doğanın içinde de kullanmanızı sağlıyor. Yani ateş yakıp çimlerde oturup akşam yemeğinizi yedikten sonra bulaşıkları, bulaşık makinesinde yıkayabilir veya deniz kenarında büyük camlardan dışarı bakarken klimanızı açıp serinleyebilirsiniz.

Vagoon House’un hedef kitlesine sunduğu konforla, bireylerin doğada kalma süresini uzattığına dikkat çeken Demirer, “Vagoon House’da yaşama ya da tatil yapma fikri, sanılanın aksine radikal bir karar değil. Bu süreci deneyimleyenler, Vagoon House’ların konforlu bir yaşam sunduğunu çok net gözlemleyebiliyor” diyor.
Vagoon House projelerinin genel olarak yazlık ya da yayla amaçlı kullanıldığını belirten Demirer, iş modeli olarak ise otel kurmak isteyen, günlük veya uzun dönem, kiralık daire mantığı ile Vagoon House sahibi olmak isteyen müşterilerinin olduğunu dile getiriyor.

Daha çok imar problemi olan yerlerde tercih ediliyor

Mobil olma fikrinin birçok insanın hayali olduğunu ifade eden Cem Demirer, “Mobil olduğunuzda ulaşabileceğiniz kitle de artarak çoğalıyor. Vagoon House’tan yiyecek-içecek satışı için kullanan müşterilerimiz bulunuyor. Bunun yanı sıra yoga fitness stüdyosu, Mobil Köpek Oteli, bir spor aletleri markası ile mobil showroom projesi, İstanbul’da bir belediye ile çalıştığımız meslek edindirme kurslarının mobil satış noktası, bir TV programı için çalıştığımız mobil stüdyo fikri bunlardan sadece birkaçı…

Vagoon House, plakalı ve ruhsatlı ürünler sunduğundan dolayı projeler daha çok imar problemi olan yerlerde kullanılıyor. Bozcaada, Gökçeada, Kapadokya, Çeşme, Bodrum, Urla, İstanbul’un birçok bölgesi vb. Projelerimize yurt dışından da talep var. Ama henüz bir proje göndermedik. Ürünlerimiz yurt dışındaki modellerle teknik özelliklere sahip olsa da fiyat anlamında işçilik bedelleri daha ucuz. Bu nedenle çok daha rekabetçi olacağımızı düşünüyoruz” diyor.

Hotel konsepti sunacak

Demirer, bunlara ilaveten Vagoon Hotel Konsepti doğrultusunda hedef kitlesine, 400-500 metrekarelik bir bahçe ve yaşam alanı sunarak doğanın içerisinde, kalabalıktan uzak ve çok daha ekonomik bir tatil sunmayı hayal ediyor.

Profesyonel bir ekiple ayda ortalama 15-20 adet vagoon house tasarlanabiliyor

Peki, Vagoon House’ların tasarım süreci nasıl şekilleniyor?

Tasarım sürecinin mimar ve mühendislerden oluşan özel bir ekiple koordine edildiğini söyleyen Cem Demirer, sözlerine şöyle devam ediyor: “Karayollarına çıkabilecek araçlar ürettiğimizden dolayı, dingillerin taşıma kapasiteleri ve yapının dengesi hesaplanarak projeler tamamlanıyor. Ürünlerimiz, en önemli konfor kriterleri olan ısı, ışık, ve nem şartlarının optimum uygunluk derecelerini sağlayacak şekilde üretiliyor.

Vagoon House’lar mimari olarak, metal ahşap ve cam ağırlıklı bir görünüme sahip. Dış cephede kullandığımız ahşaplar, Thermo Wood dediğimiz fırınlanmış Fin çamlarından oluşuyor. Bu ahşapları kullanma sebebimiz ise özel fırınlarda çeşitli prosedürler ile ısıl işlem gören bu ahşapların, tüm canlılık özelliklerini kaybetmesi ve uzun yıllar bozulma, dönme-çalışma, kurtlanma-böceklenme yapmadan, iyi bir yapı elemanı gibi davranması…

Kullanılan bu ahşapları yangın geciktirici, yangın anında ise toksit gaz çıkartmayan özel vernikler ile koruyoruz. Dış cephede kullandığımız metal kısımları ise otomotiv teknolojisinde kullanılan, elektrostatik toz boyalar ile yapıyoruz. Sonuç olarak birçok disiplini bir arada barındıran bir imalat süreci bulunuyor. Şu anda aylık 15-20 adet Vagoon House teslim edebilecek kapasitedeyiz. Gerekli durumlarda bu sayıyı artırabilecek altyapıya da sahibiz.”

Vagoon House’lar istenen her yerde ofis, ev ve turistik amaçlı konaklama imkanı sunuyor.

Fiyatlar 18-20 bin Euro+ KDV aralığında değişiyor

Üretim sürecinde hazır tasarlanmış modeller tercih edilirse, tasarımları 4-6 hafta içinde teslim ettiklerinin altını çizen Demirer, “3 adet ev, otel ve ofis modelleri ile birlikte toplam 5 modelimiz bulunuyor.

Özel bir tasarım istenecek olursa, önce proje süreci ve daha sonra ortaya çıkan proje doğrultusunda bir üretim zamanı öngörebiliyoruz. Tüm mutfak ve banyo mobilyaları, ocak, fırın, davlumbaz, tüm aydınlatma ekipmanları, elektrik ve su sayaçları ve nakliye dahil olarak fiyatlarımız 18-20 bin Euro + KDV aralığında değişiyor. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir proje ile müşterilerimize ödeme anlamında da büyük fırsatlar sunmayı hedefliyoruz. Vagoon House plakalı ve ruhsatlı bir araç olduğu için bankalar ile yapmış olduğumuz araç kredisi prosedürüne entegre etme görüşmelerimiz çeşitli bankalar ile devam ediyor. Bu prosedür hayata geçerse hedef kitlemiz çok cazip fiyatlar ile taksitler halinde Vagoon House sahibi olabilecek” diyor.

Vagoon House’ların aslında plakalı, ruhsatlı ve uluslararası normlarda üretilmiş birer araç olduğuna dikkat çeken Cem Demirer, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Bu sayede aracınızı park edebileceğiniz her yere Vagoon House’unuzu koyabiliyorsunuz. Fiyat olarak çok ucuz bedellere alman ancak üzerinde konaklama yapılmayan arsalara çok iyi bir çözüm sunuluyor.

İmarlı bir arsadaki gibi proje, evrak işleri, belediye harçları vb. can sıkıcı işlerle uğraşılmıyor. Bir diğer avantajı da yazlık veya yayla bölgelerinde iş yaptırmak isteyen insanların, ekip ve usta bulmaktaki sorunlarını ortadan kaldırıyor olması…

Altyapı ihtiyaçları nasıl çözümleniyor?

Vagoon House’lar 17.5 ve 20 metrekarelik bir alanda çözümleniyor. Projeye göre daha büyük ya da daha küçük projeler tasarlanabiliyor. Cem Demirer, hedef kitleye su, ısınma ve kanalizasyon açısından ne gibi kolaylıklar sunulduğu hakkında ise şu bilgileri veriyor:

“Su ihtiyacı halihazırda bir şebeke bağlantısından alınabileceği gibi kullanım ihtiyacına göre belirlenen su depoları ile de çözümlenebiliyor. Isınma ve soğutma için ürünlerimizde 18.000 Btü klima tesisatı bulunmakla birlikte, opsiyonel olarak odun sobası veya mini şömineler eklemek de mümkün.

Pis su tesisatı; ne kadar süre ve nerede kullanacağınıza göre çeşitlilik gösteriyor. Kanalizasyon şebekesinin bulunduğu yerlerde direkt olarak bu şebekeye bağlantı yapılabilir. Uzun süreli konaklamalarda, hazır fosseptik çukurları ile çözümleme yapılabilir. Daha mobil olacağınız durumlarda, karavan, tekne vb. araçlarda olduğu gibi pis su tankları konulabiliyor.”

Üretimi bitirilen Vagoon House’lar istenilen araziye sadece tarafımızca naklediliyor. Çekecek aracımız yok diyenler için, yaşamayı planladıkları arsalarını ayarlamışlarsa Türkiye’nin neresine isterlerse istesinler zaten nakliyesi tarafımıza ait olmak üzere çalışıyoruz.

Elektrik ve su için, güneş ve rüzgar enerji çözümleri veya jeneratörler bulunuyor. Tabii ki elektriği ve suyu bulunan bir arsası olup 4×4 aracı olan bir kişi çok daha az yorularak yaşayacaktır.”

Bahar Akgün – Platin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir