V. Murad’ın Av Köşkü hamamında restorasyon faciası

Marmara Üniversitesi’nin Göztepe yerleşkesinin içindeki tarihi av köşkü hamamında 3 yıl süren restorasyon bitti. Tarihi duvarlar sıvandı, pembeye boyandı.

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’ndeki 19’uncu yüzyıldan kalma V. Murad Av Köşkü’nün hamamı, restorasyondan sonra modern bir görünüme kavuştu. 2014 yılında başlayan çalışmalar sonrası tarihi taş yapının tavanı cam, zemini parke ile kaplandı. Duvarlarına sıva yapılıp somon rengine boyanan hamam klima ve kamera sistemleriyle donatıldı.

“Yerine modern tek katlı bina yapılmış”

Kadıköy’ün tarihi yapısıyla ilgili kitaplar yazan, Mimar ve Araştırmacı Arif Atılgan, “Bu eserde restorasyon yapılmamış, tarihi yapının yerine modern tek katlı bir bina yapılmıştır.” dedi.

“Projeye bağlı kalınmıştır”

Bu tür uygulamaların çok görülmeye başlandığına dikkat çeken Sanat Tarihçisi Hızır İnan, Sanat tarihi eğitiminin olmaması nedeniyle kamu yöneticileri kültürel mirası koruma bilincinden yoksun olduğunu söyledi. Marmara Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce uygun Projeye bağlı kalınmıştır.” denildi.

Marmara Üniversitesi Rektörülüğü’nden yapılan açıklama:

Duyuruda şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu eserin restorasyon çalışmaları 20 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılarak 27 Ocak 2014 tarihinde Yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. İlerleyen süreçte İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, iş artışına ihtiyaç duyulduğunu belirterek kalan kısmın Üniversitemiz bütçesinden karşılanmasını istemiştir. Üniversitemiz tarafından İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na yazılan 19 Ekim 2015 tarihli yazı ile söz konusu işin tamamlanabilmesi için ikmal ihalesine çıkılacağı belirtilmiş ve ihale dosyası (yaklaşık maliyet, metraj, projeler, şartname ve diğer belgeler) istenmiştir. İlgili yazı ile İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından bahse konu işe ait İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış olan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden alınmış olan statik rapor Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımıza teslim edilmiştir. Üniversitemizce 3 Mayıs 2016 tarihinde ikmal ihalesi yapılarak 27 Mayıs 2016 tarihinde yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. Restorasyon çalışmaları 25 Ekim 2016 tarihinde tamamlanarak İdaremizce teslim alınmıştır.

Büyük oranda yıkık ve kullanılamaz durumda bulunan Beşinci Murat Av Köşkü tarihi hamamının restorasyonunda İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış projeye bağlı kalınmış ve tüm çalışmalar bu doğrultuda tamamlanmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz edilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir