Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ne zaman açılacak

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunda sona yaklaşıldı. İBB’den alınan bilgiye göre, çalışmalar 14 Eylül’de bitecek ve en kısa sürede faaliyete alınacak.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun ne zaman açılacağı merak konusu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi 563 milyon euroluk teklif ile 6 Haziran 2012’de Doğuş Grubu kazanmıştı. Metronun temelinin atılmasının ardından 2015’te açılması planlanıyordu ancak metronun tamamlanması çeşitli nedenlerle gecikti. İBB Beyaz Masa yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre metro çalışmalarının 14 Eylül 2017’de bitecek. Ancak yaklaşık 2 yıldır açılışı ertelenen metronun o tarihte açılıp açılmayacağı netlik kazanmış değil. İlk etapta 9 istasyon faaliyete alınacak ve tamamen sürücüsüz trenler kullanılacak.

İlk etapta 9 durak açılacak

16 istasyona sahip olacak olan Üsküdar-Sancaktepe metrosunun ilk temeli 6 Haziran 2012 tarihinde atıldı. O günden beri aralıksız süren çalışmalar neticesinde metro çalışması bitme aşamasına geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alo 153 Beyaz Masa yetkilileri ilk 9 istasyonun tamamlanma süreci olarak 14 Eylül 2017 tarihini verdi.

Ne zaman açılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu işinde içinde bulunduğumuz inşaat süreci koşullarında ve sözleşme esasları doğrultusunda yükleniciye yasalar uyarınca süre uzatımı verilmiş ve kaba inşaat, ince işler ve elektromekanik işlerin tamamlanması için iş bitiş tarihi; 14.9.2017 olarak belirlenmiştir. İlk etapta açılması planlanan 9 istasyonda (Üsküdar-Fıstıkağacı-Bağlarbaşı-Altunizade-Kısıklı-Bulgurlu-Ümraniye-Çarşı-Yamanevler) imalatlar tamamlanmış olup, “Tamamen Sürücüsüz Metro Hattımızın” tren testleri devam etmektedir. Testlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasını takiben, Üsküdar-Yamanevler arası, sürücüsüz olarak yolculu işletmeye açılacak.

16 istasyondan oluşacak?

Toplam 20 kilometre uzunluğa sahip olan Üsküdar Çekmeköy Metrosu, 16 istasyondan oluşuyor.

Sürücüsüz metronun durakları şu şekilde:

-Üsküdar
-Fıstıkağacı
-Bağlarbaşı
-Altunizade
-Kısıklı
-Bulgurlu
-Ümraniye
-Çarşı
-Yamanevler
-Çakmak
-Ihlamurkuyu
-Altınşehir
-İmam Hatip Lisesi
-Dudullu
-Necip Fazıl
-Çekmeköy-Sancaktepe

Metronun kapasitesi ne olacak?

Projeyle tek yönde saatte 65 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Metro hattını günde yaklaşık 1.5 milyon yolcunun kullanması planlanıyor.

Hangi hatlarla bağlantılı olacak?

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;

Üsküdar İstasyonu’nda Marmaray hattıyla Avrupa Yakası’na, Altunizade İstasyonu’nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına, Çarşı İstasyonu’nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak. Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak.

Turkiyehabermerkezi.com

5 thoughts on “Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ne zaman açılacak

  1. Yılan hikayesine dönen metro marmaray bile bu kadar uzun sürmedi demekki çalışmıyorlar milleti otobüslerde perişan ettikleri yetmiyor gibi şu zaman bu zaman açılıcak 30 ağustos denildi yine yalan.

  2. arkadaslar duyumlarıma göre 29,ekımde açılıyor üsküdar çekmeköy hattı hayırlı olsun vatana mıllete kurtuluyoruz tırafıkten…

  3. Açılmasın gerek yok, bu kapalı hali daha sevimli ?
    Açılırsa bünyemize iyi gelmez, alıştık çünkü…
    Açılacak diye adrenalin yaşayıp sonra hüsrana uğramaya ???
    Böyle güzel daha güzel minibüslerde omuz omuza seyahate devam teyy teyyy…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir