Türkiye’de tüm konut satışları coronazede oldu!

İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün Coronavirüs salgını sonrası konut satışlarının coronazede olduğunu kaydetti.

Coronavirüs salgını sonrası konut satışlarının yüzde 60 azaldığını belirten İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, konutlarda banka kredilendirmesinin yüzde 90’a çıkmasının yeterli olmadığını, satışların artması için konut kredi faiz oranlarının yüzde 0,19-0,29 seviyelerine düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Satışlar azaldı

Coronavirüs salgını sonrası konut satışlarının yüzde 60 azaldığını belirten Rıdvan Akgün, konutlarda banka kredilendirmesinin yüzde 90’a çıkmasının yeterli olmadığını, satışların artması için konut kredi faiz oranlarının yüzde 0,19-0,29 seviyelerine düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde duyurulan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketinde, ‘500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz’ maddesinin yer alması, gözleri konut sektörüne çevirdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlak Kulübü Derneği (İZEMDER) Başkanı Rıdvan Akgün, konut satışlarının coronavirüs nedeniyle ciddi anlamda düştüğünü belirterek, hükümet tarafından açıklanan söz konusu kampanyanın konut satışını artırmaya yeterli olmayacağını söyledi.

“Satışlar yüzde 60 düştü”

Coronavirüs vakasının başladığı günden itibaren konut satışlarında ciddi anlamda bir düşüş gözlemlediklerini dile getiren Akgün, “Bunu tapu dairelerinde de görebiliyoruz. İnsanlarda panik ve telaş söz konusu olunca, insanlar ilk önce yaşam telaşına girdiler, barınma konusunu ikinci plana attılar. Bununla birlikte konut satışları da son 1 aya bakacak olursak yüzde 60 düştü. Ocak ve şubat ayında piyasada aktif bir şekilde konut ihtiyacını karşılamak isteyen 100 kişi varsa, mart ayının ilk 20 gününde bu ihtiyacını karşılamak isteyen 30-40 kişi var.

Konut satışları mart ayında yüzde 6o’a yakın düştü diyebiliriz. Bu durum ortaya çıkan coronavirüs başta olmak üzere, insanların geleceklerini öngörememesi ve tasarrufa yönelmeleri nedeniyle gerçekleşiyor. İnsanlar öncelik olarak konutu değil, öncelik olarak yaşam telaşını ön plana alıyorlar. Yani özetle, vatandaşlar hayallerini erteliyor” şeklinde konuştu.

“Kampanya cazip değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, konutta kredilendirme oranını yüzde 90’a çıkaracaklarını belirttiği kampanyanın, çok da cazip bir kampanya olmadığını ifade eden Akgün, “Zaten konut ekspertiz değerinin yüzde 8o’ini bankalar karşılıyordu, kalan yüzde 20 nakdi de vatandaşlar ihtiyaç ya da tüketici kredisi gibi yöntemlerle nakit hazırlıyorlardı.

İnsanlar şu anda bir telaş içerisinde, panik içerisinde…

Türk ekonomisinin ne olacağını henüz bilmiyor. O nedenle bankaların konut bedelinin yüzde 90’ını kredilendirecek olması vatandaşlar için bir şey ifade etmiyor. Şimdi sizin hiç paranız yok. 500 bin liralık daireye 30 bin lira bulacaksınız, 450 bin lira borçlanacaksınız. Hiç faiz uygulanmazsa bile vatandaşların zaten 450 bin lira ödeyecek durumu, mecali yok şu anda. Onun için bu kampanya şu an için çok cazip gibi görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Kenan Yeşil- Yenibakış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir