TOKİ, bir milyonuncu konut hedefine ulaştı

TOKİ bir milyonuncu konut hedefine ulaştı. Kurumun sitesine girişte kullanılan video, müjdeyi vatandaşlara verdi.

TOKİ bir milyonuncu konut hedefine ulaştığının haberini yayınladığı bir video film ile verdi. Seksenler Dizisi’nin konseptiyle hazırlanan videoda dizinin oyuncuları rol aldı ve Çınaraltı’ndaki kahve dekoru kullanıldı. O yıllarda taksit öder gibi ev sahibi olmayı dileyen vatandaşlara mahallenin filozofu “Gün gelecek TOKİ herkesi taksit öder gibi ev sahibi yapacak. Tıpkı bu mahalledeki gibi değerlerimiz de yaşayacak …” öngörüsünde bulunuyor.

Dev hedefe adım adım ulaşıldı

2003’ten itibaren inşaatına başlanan 969 bin 925 konutun 798 bin 819’unu 2020’nin Eylül sonu itibarıyla sosyal ve teknik donatılarıyla birlikte tamamladı.

TOKİ tarafından yürütülen Sosyal Konut Programı kapsamında, 2020 yılı sonuna kadar 102 bin konutun üretilmesi planlandı. Dar gelirlilerin ve dezavantajlı grupların konuta erişimi ise önceliğini koruyor.

TOKİ tarafından, 2021’de de Sosyal Konut Programı kapsamında, 100 bin konutun sosyal ve teknik donatılarıyla birlikte üretilmesi hedefleniyor.

Altı ay önce hedef belirlenmişti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Haziran 2020’de Konya Projeleri Tanıtım Programı’nda şöyle konuşmuştu:

“TOKİ’nin ülkenin her noktasında sosyal donatılarıyla beraber, içinde yürüyüş yollarının, parklarının, bahçelerinin, sosyal alanlarının olduğu konut sayısı 900 bini geçti. 50 bin ve 100 bin sosyal konut projelerimizle beraber çok yakında 1 milyonuncu konutun anahtarını Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle vatandaşımıza vereceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir