TOKİ 7 yılda 425 bin konut daha inşa edecek

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Türkiye’nin 2023 hedeflerine işaret ederek 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üretileceğini deklare etti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2016 yılında komşu ülkeler ve yakın coğrafyada yaşanan gelişmeler ile Türkiye’de ortaya çıkan durumların gayrimenkul sektörünü yakından etkilediğini kaydetti.

Tüm olumsuzluklara rağmen temkinli büyümeye devam edildiğinin altını çizen Turan, “Konut sektöründe beklentilerin üzerinde rekor düzeyde satışlar gerçekleşti. Düşen faiz oranları ve TOKİ olarak iştirak şirketlerimizle destek verdiğimiz kampanyaların da etkisiyle konut satışları özellikle 2016’nın son döneminde ivme kazanarak özel ve kamu iş birliğinde 1 milyon 340 bini aştı.” dedi.

“2017 yılında 65 bin yeni konut ihale edeceğiz”

Türkiye’de geçen yıl toplam inşaat harcamalarının büyüklüğünün yaklaşık 450 milyar lirayı bulduğunu kaydeden Turan, sektörün milli gelir içindeki payının yüzde 8,9’a, bağlı sektörlerle birlikte dolaylı payının da yüzde 30’lara yaklaştığını aktardı.

Büyümenin 2017 ve sonraki yıllarda da süreceğini beklediğini söyleyen Turan, gelecek yıllara ilişkin iyimser bir tablo çizdi. Türkiye’nin potansiyeline inandığını dile getiren Turan görüşlerini şöyle sıraladı:

  • 2017’de dünyada inşaat harcamalarının yaklaşık 10,43 trilyon dolar olması ve inşaat malzeme pazarının da yaklaşık yüzde 4 büyümesi öngörülüyor.
  • Türkiye’deki inşaat malzeme pazarı da reel olarak yüzde 6-7 büyüyüp 335 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.
  • TOKİ olarak 2016 yılında 64 bin konut ihale ettik, 2017 yılında da 65 bin yeni konut ihale edeceğiz.
  • Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 986 bin konuta yapı ruhsatı verilirdi, 750 bin konut yapı kullanma izin belgesi aldı.
  • Yani Türkiye’de 10 yıl önce yılda 326 bin konut üretilirken bugün bu rakam ikiye katlanarak 750 bine çıktı ayrıca 6 milyonun üzerinde konutun zaman içinde yenilenmesi gerekiyor.
  • Sektörün önünde kentsel dönüşüm kaynaklı büyük bir yatırım ekonomisi duruyor. Türkiye’de gayrimenkul sektörün geleceği parlaktır ve önünde büyük bir derinlik vardır. Yeter ki sektörde görev alan paydaşlar, nitelikli projeler geliştirebilsin.
  • Yeni dönemde nitelikli ve kaliteli projeler her zaman ilgi odağı olacak. Türkiye’nin yılda 700-800 bin konut üretmesi gerekiyor.
    Türkiye’nin 2023 hedefi var. Bu çerçevede büyük yatırımlar yapılıyor. Hükümetimizin hedefleri doğrultusunda ayrıca konut dışı inşaat faaliyetleri de büyük bir hızla devam ediyor.
  • TOKİ, önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üretecek. Ayrıca kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı konut üretimi önümüzdeki yılların da gündeminde olacaktır. Özel sektörün bu konuya daha fazla gireceğini düşünüyorum.

Cem Şan/AA