İstanbul’da Kadıköy – Kartal Hattı’na ilave edilen 4.5 km. uzunluğundaki Tavşantepe-Pendik-Yakacık metro istasyonlarının açılışı yapıldı. Düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hatla İstanbul’daki raylı sistem uzunluğu 150 kilometreye ulaşmış olacak. Hedef 260 kilometrelik yeni raylı sistemi İstanbul’a kazandırmak” dedi.

Tören kapsamında vatman koltuğuna geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aracı Tavşantepe İstasyonu’ndan Yakacık İstasyonu’na kadar kullandı. Burada gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, belediye başkanlığından bu yana pek çok kez metro kullandığını belirterek teknolojinin ilerlediğine şahit olduğunu dile getirdi.

Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hatla birlikte İstanbul’daki raylı sistem uzunluğu 150 kilometreye ulaşmış olacak. İstanbul genelinde hâlâ yapımı devam eden raylı sistemlerin uzunluğu 194 kilometreyi buluyor. Çok yakında bu uzunluk iki katına çıkacak. 260 kilometrelik raylı sistemi İstanbul’a kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Toplam yatırım miktarı 926 milyon lira

Hattın Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar olan bölümü 2019 yılında tamamlanacağını dile getiren Erdoğan, “Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndaki ikinci pistinin devreye girmesiyle kapasite büyük gövdeli uçaklarında inişine uygun hale gelerek 70 milyona ulaşacak. Teknopark İstanbul’da son derece başarılı hizmetler veriyor. Tüm bu yatırımlar bittiğinde İstanbul’daki ulaşım raylı sistemler üzerinden gerçekleşecek. Tavşantepe-Pendik-Yakacık metro Hattı’na 400 milyon lira, diğer 217 hizmete ise 926 milyon liralık kaynak aktardık.” Dedi.

İstanbul’a hizmeti aşkla devam ettirdiklerini belirten Erdoğan, “İstanbul’a hizmet sevda işidir. Metro hattının yanı sıra 370 sosyal konutun, caddelerin, parkların, Kurnaköy’deki kurban kesim alanlarının, dere ıslah çalışmalarının açılışlarını da buradan yapıyoruz. 1994’ten önce bu ilçemiz plansız yapılandırmanın içindeydi, su sıkıntısının hat safhada olduğu bir dönemdeydi. Şu anda İstanbul milletvekilimiz Erol Kaya’nın ve ardından Kenan Şahin‘in gayretleriyle Pendik İstanbul’un en cazip yerlerinden haline geldi. İşte, birilerine bunu söylemek lazım. Bunlar İstanbul’u, Pendik’i, Kartal’ı, Tuzla’yı tanımazlar. Dolayısıyla İstanbul’u tanımazlar. Biz aşık olduğumuz İstanbul’a elimizden gelen hizmeti vereceğiz. Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte Pendik, iyi bir noktaya gelmiştir.” diye konuştu.

Pendik-Kadıköy arası artık 38.5 dakika

Açılışını yapılan M4 Hattı 4.4 kilometre uzunluğunda. İhalesi 6 Mart 2013’de gerçekleştirilen çift hatlı metro, Yakacık (Adnan Kahveci), Pendik ve Kaynarca (Tavşantepe) olmak üzere 3 istasyondan oluşuyor. Bu istasyonlarla birlikte Kadıköy-Tavşantepe arasındaki hat uzunluğu 26.2 kilometreye, istasyon sayısı 19’a ulaşıyor. Yolculuk süresi ise 38.5 dakika olarak ölçüldü.