Tatil tercihi otellerden yazlıklara mı geçiyor?

Tatil tercihi yazlıklara olan ilgiyi giderek artırıyor. Zira dört kişilik bir ailenin denize sıfır bir otelde bir hafta her şey dahil 10-18 bin TL’ye kadar çıkıyor.

RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan, Tatil tercihi olarak yerli turistlerin maliyet ve doluluk oranları gibi nedenlerle yazlık ev kiralamayı tercih ettiğini, yabancıların ise satın almaya yöneldiğini söylüyor. Karahan, dört kişilik bir ailenin denize sıfır bir otelde bir hafta her şey dahil 10-18 bin TL arasında konaklayabildiğine dikkat çekiyor.

Gökhan Karahan, “Bu da yerli turistleri haftalık ya da aylık yazlık kiralamaya yönlendirebiliyor. Antalya, İzmir ve Çanakkale’deki yazlıklara olan kiralama taleplerinde geçen yıla kıyasla yüzde 20’ye yakın artış görüyoruz. Bazı bölgelerde de turistik tesislerin dolulukları nedeniyle kiralık yazlıklar düşünülebiliyor” diyor.

Tatil tercihi yazlık olunca kiralar artıyor

Sezon dışında aylık bin 500 TL’ye kiralanan eşyalı bir konut yazın 3-4 bin TL’ye kiralanabiliyor. Foça, Dikili ve Çandarlı gibi bölgelerde dubleks veya tripleks yazlıkların sezonluk kira bedeli 6-15 bin TL arasında değişiyor. Karahan, Antalya ve çevresinde ise 700 TL’den başlayıp 5 bin TL’ye ulaşan kiraların görüldüğünü vurguluyor.

İzmir’de fiyatlar arttı

Endeksa.com verilerine göre, İzmir’de son bir yılda konut fiyatları yüzde 13.80 artarken, son dört yıldaki fiyat artışı yüzde 66.36 seviyesinde gerçekleşti. Fiyat artışında ilk sırada yer alan Urla’da son bir yıldaki konut fiyatı artış yüzde 30.63, oldu.

Urla’da konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 380 TL’ye ulaştı. Arsa fiyatlarında ise yüzde 34 artışla Narlıdere ilk sırada yer alıyor. Narlıdere’de ortalama arsa metrekare satış fiyatı bin 620 TL olarak hesaplanıyor.

Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, önümüzdeki dönemde de İzmir’de konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini öngördüklerini belirtiyor. İzmir’de ortalama arsa metrekare satış fiyatı 173 TL. Arsa fiyatı en yüksek olan ilçeler ise sırasıyla Narlıdere, Buca, Gaziemir, Karşıyaka, Bornova, Konak, Çeşme ve Urla. Ortalama değerlerle Narlıdere’de arsa metrekare satış fiyatı bin 620 TL’yi buluyor.

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir