Taşınan birliklerin arazilerine kentsel fonksiyonlar yüklenmeli

Milli Savunma Bakanı Işık, Ankara ve İstanbul’da şehir içindeki birlikleri taşınacağını ve 15 Eylül’e kadar tamamlamak istediklerini açıkladı. Araziler halkın kullanımına açılacak.

Darbe girişimi sonrası TSK'da büyük değişiklikler yaşanırken Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askeri birliklerden boşalan arazilerin taşınma işleminin ardından bu alanların büyük oranda halkın kullanımına sunulacağını ifade etti. Bakın Işık, Genelkurmay Başkanlığı'nın taşınacak birlikler arasında yer alıp almayacağının sorulması üzerine Işık, "Kısa vadede Genelkurmay Başkanlığının taşınmasından ziyade Milli Savunma Bakanlığına yeni bir binanın yapılması ve bakanlığın yeni binada faaliyete geçmesi daha öncelikli tercihimiz. Bununla ilgili çalışmalar yürüyor" diye konuştu.

Esenler'deki alana park yapıyor

İstanbul'un yüzde 10'unun askeri arazi olduğu ve 560 bin dönüm yüzölçümündeki alanın revizyona tabi olacağı biliniyor. Daha önce Tuzla'daki askeri alanın bir kısmı imara açılmıştı. Daha önce Esenler'deki 8.7 milyon metrekarelik askeri alan Esenler Belediyesi'ne devredilmişti. Burada belediye İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı kurma çalışmalarını hızla devam ettiriyor. Alanın çok büyük kısmı parka ayrılıyor.

Darbenin karargâhı olan Akıncılar Üssü kapatılacak ilk askeri alan olarak öne çıkıyor. Araziye Demokrasi Parkı yapımı öngörülüyor.

Şehir plancıları uyarıyor

Daha önce doğal afetlerde toplanma yeri olarak ayrılan alanların plan tadilatları ile imara açıldığını, birçoğunun yerine AVM ve rezidans yapıldığına dikkat çeken şehir plancıları, aynı hatanın tekrarlanmaması gerektiği söylüyorlar. Bu alanların kentsel fonksiyonlar üstlenen, insani, doğal afetlerde toplanma yeri olarak değerlendirilmesini tavsiye ediyorlar.

İstanbul ve Ankara'da dikkat çeken askeri araziler:

Beyoğlu Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Zeytinburnu Tank Fabrikası, Çekmeköy Kışlası, Habipler Kışlası, Florya Şenlikköy Askeri Arazisi, Maltepe Baransel Kışlası, Hasdal Kışlası, Selimiye Kışlası, Kuleli Askeri Lisesi, Kenan Evren Kışlası, Maltepe Sancaktepe Askeri Kışlası ve Heybeliada Deniz Lisesi.

Sarp Özer/AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler