Tapu harçlarındaki düşüş satışları artıracak

Binde 20 nispetinde alınan tapu harcının, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15’e düşürülmesi kont sektöründe memnuniyetle karşılandı.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan kararla tapu işlemleri üzerinden binde 20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15 olarak uygulanacak. Binde 94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı da sıfırlandı.

500 bin TL’lik evde 2 bin 500 TL avantaj

Gayrimenkul alım satımlarında satış bedeli üzerinden ödenmesi gereken tapu harcı, hem alıcıdan hem de satıcıdan alınıyor. Örneğin 500 bin TL olan bir gayrimenkulün satışında hem alıcı hem de satıcı bugüne kadar binde 20'lik bedel üzerinden ayrı ayrı 10'ar bin TL ödüyordu. 30 Eylül'e kadar devam edecek düzenleme ile bu rakam 7 bin 500 TL'ye düşürüldü.

‘Binde 5’e inmesini bekliyorduk ama...’

Habertürk’ün haberine göre, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım bu indirimin beklenen ve istenen bir indirim olduğunu belirterek “Bizler binde 5 civarına inmesini bekliyorduk. Hiç yoktan iyidir, binde 15 oranı da sektöre bir hareket katacaktır diye düşünüyorum. Fiyatları çok etkilemese de konut alıcılarının masraflarında bir azalma sağlayacaktır" dedi.

Kayıt dışı satış yapan şirketlerin, sektörde haksız rekabete sebep olduklarını vurgulayan Durbakayım, “Tapu harçlarındaki bu indirim ile konut alıcısının masrafları düşerek, kayıt dışı satışlardan konut alıcısını uzaklaştırmış olacaktır. Bu şekilde konut alıcılarında cüz'i de olsa masraflar azaltılmış ve sektöre az da olsa hareket kazandıracaktır" açıklamalarında bulundu.

‘Konut alıcısını sevindirecek’

Konut Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik de 2017 başından itibaren hükümetin ve Maliye Bakanlığı’nın, sektörde birçok noktaya el attığı ve yapılan düzenlemeler ile mutsuz ve umutsuz giden konut sektörüne motivasyon sağladığını belirterek "Sektör 2017 yılına yatay girmek üzereyken, hükümetimizin yaptığı bu ataklar sektöre 4-5 puan hamle yaptırmış oldu. Yüzde 1-2 büyümenin olacağını, katma değerin sağlanacağını düşünüyorum " dedi. Çelik, yapılan bu düzenlemenin her şeyden önce konut alıcısını sevindireceğini vurguladı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler