Tabanlıoğlu, Beyazıt Kütüphanesi projesiyle MIPIM’de finalde

Tabanlıoğlu Mimarlık, Beyazıt Kütüphanesi Yenileme projesiyle MIPIM Awards 2017’nin finalinde ödül için yarışacak.

Tabanlıoğlu Mimarlık, dünyanın mimarlık ve gayrimenkul alanlarındaki önemli organizasyonlarından biri olan MIPIM’e, dördüncü kez katılmaya hazırlanıyor. Fuardaki özgün standında, projelerini tanıtacak olan Tabanlıoğlu ayrıca Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyon projesi ile MIPIM Awards 2017’de ‘En İyi Yenileme Projesi’ kategorisinde finale kaldı. MIPIM 2017 ödül töreni 16 Mart akşamı Cannes’da gerçekleşen organizasyonun bir parçası olarak, Grand Auditorium, Palais des Festivals’de gerçekleşecek.

Mies van der Rohe Ödülü 2017’de de finale kalmıştı

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyon projesi, daha önce de Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı’nın ilan ettiği Mies van der Rohe Ödülü 2017‘de finalist olmuştu.Proje ayrıca American Architecture Prize, WIN – World Interior News Awards ve WAF – World Arcitecture Festival gibi dünya çapında önemli ödüller almıştı.

15 Mart’ta iki toplantı

Öte yandan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın,başta New York ve diğer Amerika projeleri olmak üzere, yeni projelerinin detaylarını 15 Mart sabahı yapılacak bir toplantı ile paylaşacak. ‘Türkiye Mimarlığı Dünya Haritasında’ başlığı gerçekleştirilecek olan toplantı, Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu tarafından İstanbul Çadırı’nda geçekleştirilecek.15 Mart günü öğleden sonra ise Paul Finch moderatörlüğünde gerçekleşecek ‘Binaları sonsuz defa dönüştürmek ve yeniden kullanmak nasıl mümkün olur?’ başlıklı panelde Murat Tabanlıoğlu, Mahesh Ramanujam, Rebecca Pearce ile birlikte konuşmacı olarak yer alacak. Panelde ‘karma kullanım ya da adaptif yeniden kullanım çerçevesinde düşünmek’, ‘kentleşme ve sürdürülebilirlik sorunlarıyla baş etmek’ ve ‘gelecekte kentlerin bundan nasıl yararlanabileceği’ gibi sorulara cevap aranacak.

1989’dan bu yana gerçekleştiriliyor

1989 yılından buyana Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl 14–17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Çeşitli sergilerin yanı sıra mimari proje yarışmaları, panel ve konferanslara da ev sahipliği yapan fuar, her yıl farklı coğrafyalardan önemli yatırımcıları, mimarları ve şehir planlamacıları bir araya getiriyor.