Sivas-Erzincan demiryolu projesinde revizyona gidiliyor

Sivas İmranlı’dan başlayıp Erzincan İliç ve Refahiye sınırlarından geçecek olan Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi güzergahında 49,50 kmlik revizyon yapılacak.

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından, Sivas ve Erzurum ili sınırları içinde yapılıp işletilmesi planlanan ve ÇED Olumlu kararı alınan “Sivas Erzincan Demiryolu Projesi”’nin km 123+000 ile 172+500 arasında hat revizyonu yapılacak. Projenin toplam yatırım bedeli ise 2 milyar 257 milyon 50 bin TL olarak hesaplandı.

TCDD tarafından planlanan Ankara-Erzincan hızlı tren projesi çalışmaları, Ankara-Sivas ve Sivas-Erzincan olarak 2 bölüme ayrılarak hayata geçecek. Yaklaşık 257 kilometrelik uzunluğa sahip Sivas-Erzincan projesine ait güzergahın ÇED süreci tamamlandı.

Nerelerden geçecek?

“Ankara-Sivas Demiryolu Projesi”, Ankara’dan başlayıp mevcut Sivas Gar’da sona erecek. “Sivas Erzincan Demiryolu Projesi” de Gar’dan başlayarak Erzincan’da son bulacak.

Ayrıca güzergahın Sivas kesiminde kalan bir bölümü, şehir merkezinin güneyine kaydırılacak. Sivas:'ta İmranlı, Kevenli, Uyanık, Karapınar, Atlıca, Karacahisar, Sinek, Ekincik Köyleri ile Erzincan'da İliç, Refahiye, Kozluca, Topağaç, Sarıbayır, Bostandere, Çiçekali, Diyarlar, Kabuller, Yuvadağı, Derebaşı ve Erecek Köyleri hattın geçeceği güzergah üzerinde yer alıyor. Güzergah Erzincan istikametine doğru Km 172+500 noktasında sonrası “ÇED Olumlu” kararı alınan “Sivas Erzincan Demiryolu Projesi” ile birleşerek Erzincan’a devam edecek.

Revize edilen projenin detayları

TCDD tarafından onaylanmış ve ÇED süreci başlatılmış olan projede alternatif güzargah Km:123+000 ile 172+500 arası olacak.

Yaklaşık 49,50 km uzunluğundaki demiryolu güzergâhı revizyonu kapsamında; 10 adet viyadük (Toplam uzunluk 2.985m), 20 adet tünel (Toplam uzunluk 38.915 m) ve 1 adet istasyon (Uzunluk 1.600 m) bulunacak.

Söz konusu proje kapsamında gerekli tüm kurum ve kuruluşlardan gerekli izin ve onaylar alındıktan sonra inşaat faaliyetlerine başlanacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler