Sektör temsilcileri konut satış rakamlarını değerlendirdi

Gayrimenkul sektörü temsilcileri TÜİK’in açıklamış olduğu Türkiye genelinde gerçekleşen 2017 Mart ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi.

TÜİK, Mart ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; “Türkiye’de 2017 Mart ayında 128.923 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 10 artarak 128.923 oldu.”

Gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcileri 2017 Mart ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi. Sektör temsilcileri değerlendirmelerinde, konut satışlarının hız kesmeden artarak devam edeceğini belirtti.

Beklediğimizden daha iyi sonuçlar geldi

İbrahim Babacan / Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

TÜİK’in açıklamış olduğu 2017 yılı mart ayı satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 artış gösterdiğini görüyoruz. GYODER ve Emlak Konut GYO tarafından başlatılan ve bankalarla yapılan özel anlaşmalar çerçevesinde faiz oranlarında ciddi sübvansiyon yapıldı. Gerçekten Türkiye tarihinde daha önce hiç uygulanmamış bir faiz oranıyla konut satışı gerçekleştirildi. Tüketiciye çok olumlu yansıyan bu durumda gayrimenkul geliştirici firmalar kendi karlarından fedakarlık yaptı. Bankaların faiz oranlarının bir kısmını biz karşıladık. Bu da tüketiciye fırsat olarak yansıdı. Tapu harçları ve damga vergisindeki indirimlerle birlikte alım için tüketici harekete geçme fırsatı buldu. Hiç olmayan 240 ay vade imkanı da sunuldu. 20 yıl vade ile hiç ev sahibi olamayacağını düşünen kitle de bu dönemi değerlendirdi. Faiz oranlarının avantajı ve ertelenmiş alıcının satın almaya geçmesiyle konut satışlarının arttığını düşünüyorum.

Yüzde 10 artış sevindirici

Doğan Dağ / Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

Türk tüketicisinin konut iştahı ve konutun hala en çok tercih edilen yatırım araçlarının başında geliyor olması konuta olan talebi sürekli artırıyor. 2017 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 10 oranında artarak 128 bin 923 olması sevindirici. Sektörümüz, ekonominin temel taşlarından biri olma özelliğini bir kez daha gösterdi. Yatırımcı inşaat sektörünü en güvenilir liman olarak görmeye devam ediyor, bu uzunca bir süre daha böyle devam edecek. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edecek ve hedef rakamlara ulaşılacaktır diye düşünüyorum.

Gayrimenkule güvenin göstergesi

Mahmut Başyazıcıoğlu / Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

Türkiye’de konutun 2017 Mart ayında bir önceki yıla göre % 10 artış göstermesi çok sevindirici. Bu sonuç doğrultusunda gayrimenkul yatırımına olan güvenin ne kadar kuvvetli olduğunu görüyoruz. Bu oranlar Türkiye ekonomisinin daha da büyümeye gittiğini gösteriyor. Güven vererek yapılan ve emin adımlarla ilerlenen her projenin yatırımcıya da ülke ekonomisine de değer katmaya devam edeceğinin inancındayız.

Bankalar işin içine girdi

Haydar Yamaç / Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

Rakamlar bize teşviklerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor, özellikle İpotekli satışlardaki yüzde 30’luk artış, kredili satışların arttığı anlamına geliyor. Bu rakamlar bize bankaların işin içine girdiğini gösteriyor. Burada bankaların etkin olduğunu söyleyebiliriz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam, hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz.

Konut talebi yoğun şekilde artıyor

Özhan Atalay / ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü:

Konut satışları istatistikleri, iç piyasada konut talebinin yoğun bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Nüfus artışının % 1,5 civarında olduğu ülkemizde görülen % 10’luk artış, bunun en büyük göstergesi.  Konut satışları ağırlıklı olarak istikrarın yüksek olduğu şehirlerde olurken Hakkari, Bayburt ve Ardahan gibi şehirlerimizde ise yeni konutlara talep yok. Bu durum bu tür şehirlerden diğer şehirlere göç olduğunun ise en büyük göstergelerinden bir tanesi. Satılan konutların ağırlıklı olarak yeni projeler olduğu da görülüyor. Ekonomik durgunluğa karşılık konut üreten firmaların yapmış olduğu kampanyalar ve vadeleri uzatmanın talebi arttırdığı da bir gerçek.