Rusya ile 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu kuruldu

Rusya Direkt Yatırımlar Fonu ve Türkiye Varlık Fonu 1 milyar dolar hacminde ortak yatırım fonu kurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçak krizi sonrası normalleşen ilişkiler kapsamında dördüncü kez bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Rusya ve Türkiye 1 milyar dolar hacminde ortak yatırım fonu kurduğu açıklandı.

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, Rusya Direkt Yatırımlar Fonu (RFPİ) ve Türkiye Varlık Fonu’nun kurduğu 1 milyar dolar hacmindeki ortak yatırım fonu, ilk yatırımını Rusya inşaat sektörüne yapacak.

İlk anlaşma Türk Renaissance şirketiyle yapıldı

Daha önce ortak yatırım fonundan ilk anlaşmaların 2017 yılının ilk çeyreğinde finanse edileceğini açıklayan RFPİ Başkanı Kirill Dmitriyev, ortak fonun kurulma kararının alındığını ve bütün detaylarının belirlendiğini söyledi. Türk-Rus yatırım fonunun ilk yatırımını Rus inşaat sektörüne yapacağını kaydeden Dmitriyev, yatırım hacminin 400 milyon dolar olacağını belirtti. Ortak yatırım fonu kapsamındaki ilk anlaşmayı Türk Renaissance şirketi ile yaptıklarını söyleyen Dmitriyev, tarafların Rusya’daki çeşitli inşaat projelerine 200’er milyon dolar yatırım yapacağını kaydetti.