Ruslar Bodrum’da ev satıyor, Araplar alıyor

Rusların Türkiye ile Rusya arasındaki kriz yüzünden değerinin altında sattığı Bodrum’daki evleri, Türkler ve Araplar alıyor.

Türkiye ile Rusya arasındaki kriz yüzünden Ruslar, Bodrum’daki evlerini değerinin altında satarken,  Avrupalı turistler de yaşanan terör olayları nedeniyle evlerini elden çıkarmaya başladı.  Avrupalı ve Rus turistin gelmediği Bodrum, şu anda Araplar için fırsatlarla dolu.  Sözcü’nün haberine göre, değeri 250 bin Euro olan yazlıklar, 200 bin ile 230 bin Euro arasında satılıyor. Bodrumlu emlakçılar,  ev satışlarında geçen yıla göre, yüzde 30-40'lık düşüş olduğunu belirtirken her yıl mart-nisan aylarında başlayan turizm sezonunun bu yıl mayıs ayına kadar sarktığı belirtiliyor.

Satmayanlar kiraya verdi

Bordum’da evi olan Ruslar’ın yüzde 15 – 20’si evlerini elinden çıkardı. Satmayanlar da evlerini sezonluk olarak kiraya verdi.  Bodrumlu turizmci ise umudunu okulların kapanması ile birlikte gelecek yerli turiste bağladı. Rusların en çok Yalıkavak ve Gündoğan'da mülk sahibi olduklarını kaydeden Yalı Emlak danışmanları, geçen yıla göre gelirlerinin yüzde 30 ile 40 arasında düştüğünü söyledi. Bu yıl Bodrum’da yabancı turistlerin kiralama yapmadıklarına dikkat çeken yetkililer yabancıya satışlarda da büyük düşüş yaşandığını söylediler.

‘Araplar arazi alıyor’

Kriz yüzünden Bodrum’dan ayağını kesen Rus turistlerin yerini ise Araplar almaya başlıyor. Yokar Emlak danışmanları, Arapların daha çok arazi alarak kendileri için siteler ve rezidans projeleri inşa etmeyi tercih ettiğini belirterek, Rusların uçak krizinden etkilenirken Avrupalı müşterilerinin ise terör olaylarından korktuğu için evlerini satmaya başladığını söylüyor.

Kocadon: Rusların Bodrum’a etkisi az

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Rusların Bodrum pazarını çok etkilemediği görüşünde, Bodrum’a zengin Ruslar yatları ve jetleri ile gelerek 5 yıldızlı otellerde kaldıklarını anlatan Kocadon, bunların Pazar içindeki payının ise yüzde 1 olduğunu vurguladı.  Mülk sahibi olan yabancıların yüzde 70'inin İngiliz olduğunu da belirten Kocadon, ilçede mülk sahibi olan fazla Rus vatandaşı bulunmadığını söyledi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler