Orta gelirliye uzun vadeli çok ucuz konut kredisi geliyor

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın hazırladığı yeni ekonomik pakette konut almak isteyenlere çok ucuz konut kredisi geliyor.

Türkiye zorlu zamanlardan “Çılgın Türkler” ifadesini kanıtlarcasına inanılmaz performanslarla çıkıyor. Son olarak konut sektörü 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası büyük aşamalar kaydetti. Pandemi sürecine de buna benzer bir çıkış hareketi ile son vereceğinin emarelerini gösteriyor.

Bakan Albayrak’ın açıkladığı yeni destek paketinin ayrıntıları netleşiyor. Buna göre kamu bankalarında konut kredilerine tarihi dip seviyeler tanınacak. Orta gelirliyi ev sahibi yapmak için düşük faizli konut kredileri devreye alınacak.

Normalleşmek için

Kovid-19 salgınının ekonomiye etkilerini bertaraf etmek için bugüne kadar 260 milyar liralık destek paketi açıklayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, normalleşme süreci için de çalışma yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın normalleşme süreci için üzerinde çalıştıklarını açıkladığı yeni destek paketlerinin ayrıntıları belli oldu. Vatandaşların çeyizden tatile kadar birçok alandaki ihtiyaçlarını karşılamak için finansman sağlanacak. Kamu bankalarının bugün açıklama yapması bekleniyor.

Ucuz konut kredisi

Kamu bankaları, uzun vadeli konut kredisi verecek. Ucuz konut kredisi için bugüne kadar uygulanan en düşük faiz oranının geçerli olacağı bir paket hazırlandı. Orta gelir grubuna uzun vadede ve tarihi düşük maliyetlerle ucuz konut kredisi sağlanacak.

Otomobil alacaklar için yeni kampanya

Türkiye’de üretilen otomobiller için kamu bankalarının geçtiğimiz aylarda yaptığı kampanyalar, daha uygun koşullarda yeniden hayata geçirilecek. Kamu bankalarının kredi paketlerini açıklamasının ardından özel bankaların da benzeri uygulamalara gitmesi bekleniyor.

Her sektör düşünülüyor

Vatandaşların birçok alandaki ihtiyaçları için uygun maliyet ve vadeyle kaynak sağlayacak olan kredi paketi aynı zamanda yerli üretimi destekleyecek.

Ekonomi kaynaklarından alınan bilgiye göre, kamu bankalarının yürüttüğü çalışmalar kapsamında düşük maliyetli krediler, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya, ev tekstili, bisiklet-motosiklet, çeyizlik eşya sektörleri için verilecek. Böylece hem vatandaşın sosyal ihtiyaçları uygun maliyetlerle finanse edilecek hem de bu sektörler desteklenmiş olacak.

Turizme özel kaynak

Turizm için de paketler hazırlanıyor. Yaş gruplarına özel tatil kredileri sağlanacak. Kredi, çalışanlar ve emekliler için ayrı koşullarda olacak. Emeklilere tatil ve seyahat için daha uygun maliyetli kredi verilecek.

260 milyarlık destek verildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, salgınla mücadele döneminde yaşama geçirilen destek paketlerinin 260 milyar lirayı geçtiğini belirterek, çarpan etkisiyle 600 milyara yakın olduğunu ifade etmişti. Hükümet uygun maliyetli, uzun vadeli İş’e Devam, Esnaf Destek ve Bireysel İhtiyaç kredileriyle vatandaşlara ve iş dünyasına destek olmuştu. Bu dönemde işverenlerden çalışanlara kadar pek çok kesime destek sağlandı.

Hazal Ateş-Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir