Nef, EBRD ile 5 bin konut yapacak

Ortak bir gayrimenkul şirketi kuran Nef ve EBRD, ilk etapta 600 milyon dolar yatırımla 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans geliştirecek.

Nef, Türkiye’de gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortak şirket kurdu. 120 milyon dolarlık ortak yatırımla kurulan Nef & EBRD Gayrimenkul AŞ, Türkiye’de modern, depreme dayanıklı ve enerji tasarruflu gayrimenkul projeleri geliştirecek. İlk 5 yıllık planda 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans geliştirmeyi planlayan Nef & EBRD Gayrimenkul AŞ, ağırlıklı konut üretmeyi hedefliyor.

Orta sınıfı konut üretecek

Nef ile EBRD arasında gerçekleşen ortaklığın imza töreni EBRD’nin Londra’daki merkezinde gerçekleştirildi. İş birliğinin amacı ‘inşaat sektöründe kentsel dönüşümü ve daha yeşil standartları yaygınlaştırmak’ olarak açıklandı. Ortaklık kapsamında iki tarafın 60’ar milyon dolarlık bir katkısıyla, Türkiye’de büyüyen orta sınıfa yönelik Nef’in özgün konut konseptleri hayata geçirilecek. Bu konseptler arasında, sayısı 24’e kadar çıkan, konuk odaları, sinema, fitness merkezi, toplantı odaları, mutfak ve yemek odaları gibi ortak yaşam birimlerini içeren bloklardan oluşan Foldhome konsepti ve ilk defa Eylül 2016 yılında İstanbul’da Merter kompleksinde lanse edilen bir öğrenci konut konsepti olan Novu bulunuyor.

Kentsel dönüşüme odaklanacak

Ortak girişim, İstanbul’da özel bir gayrimenkul sermaye şirketi ve Nef’in bir iştiraki olan Intus Capital tarafından yönetilecek. Yatırımlar, depremden etkilenme riskinin yüksek olduğu yerlerdeki yapıların yeniden geliştirilmesi de dahil olmak üzere, kentsel dönüşüm üzerine odaklanacak.
Ortak girişim kapsamında geliştirilecek projeler, tasarım özellikleri sayesinde, bir mükemmeliyet işareti olan LEED Altın sertifikasını da alabilecek. Bu sertifika, enerji tasarrufu, su verimliliği, geri dönüşüm, inşaat malzemelerinin yeniden kullanımı ve inşaat atıklarının en aza indirgenmesi gibi inşaat şantiyelerinin daha sürdürülebilir yönetimi için gerekli koşulları içeriyor.

‘Bu ortaklık Türkiye ekonomisine verilen güvenoyudur’

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, EBRD ile bu uzun soluklu ortaklığa başlamaktan ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdürmekten dolayı memnun olduklarını belirterek “Bu ortaklık, ülkemizin ekonomisine ve uzun dönemdeki büyümesine önemli bir güvenoyudur. Nef, gayrimenkul geliştirme sektöründe ve konut projelerinde Türkiye’nin lider markası olarak, uluslararası kurumsal yatırımcıları da çekme konusunda sektörün lideri olmanın gururunu yaşıyor” dedi. EBRD’nin geçmişteki başarılı ortaklıklarının, bu ortak girişimimizde kendilerine güven verdiğini ifade eden Timur, “İstanbul ve İstanbul dışında 6 tane konut, 7 tane de akademik rezidansı devreye almayı hedeflediklerini belirterek, “Toplam yaklaşık 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli de akademik rezidans planlıyoruz. Bu, 600 milyon doların üzerinde bir yatırım anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

‘Türkiye Avrupa’nın en büyük konut pazarlarından biri’

EBRD Endüstri,Ticaret ve Tarım Sektörlerinden Sorumlu Genel Müdürü Jean-Marc Peterschmitt ise EBRD’nin Türkiye’de ilk kez konut projesi ve öğrenci konutları yapacağını belirterek “Nef ile gerçekleştireceğimiz bu yatırımından son derece mutluyuz. Türkiye, her yıl satılan 600 bin yeni konut ile Avrupa’nın en büyük konut pazarlarından biri. Ayrıca üç milyonun üzerinde üniversite öğrencisi ile Avrupa’nın en büyük öğrenci konut pazarı. Bu ortak girişim, Türkiye’de konut projelerine ve öğrenci konutlarına dönük talebi karşılamada yardımcı olacak” diye konuştu.

‘Fold konseptinin bir parçası olmaktan memnunuz’

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Direktörü Claudia Pendred da “Nef ile bu uzun soluklu ortaklık sürecine girmekten ve özgün Fold konseptinin bir parçası olmaktan dolayı memnunuz. Bu yatırımı ayrıcalıklı kılan unsur, ortak girişim stratejimizin özünü oluşturan sürdürülebilir inşaat ve operasyon alanlarına odaklanması. Nef ile yakın gelecekte başarılı konut projelerini hayata geçirmek ve Türk hükümetinin Türk ailelere ve öğrencilere modern, depreme dayanıklı konutlar inşa etme hedefine katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz” açıklamasında bulundu.

‘Benzersiz talep ve yatırım fırsatları var’

Intus Capital Yönetici Ortağı Bülent Kozlu,Türkiye’nin konut ve öğrenci konutu pazarında cazip fırsatlar gördüklerini ifade ederek “Halihazırda yürürlüğe konacak projelerimiz var. Türkiye’nin artan nüfusu, konut kredisi finansmanındaki artış ve hükümetin yürüttüğü kentsel dönüşüm süreci, konut sektörüne dönük odağımızın temelini oluşturuyor. Öğrenci konutu segmentinde, son 10 yılda öğrenci nüfusunun üç kat artması ve bu alandaki konut yetersizliği, benzersiz bir talep ve yatırım fırsatları yaratmıştır” şeklinde konuştu.