Narlıdere metrosu kredi onayı bekliyor

İzmir Narlıdere metrosu yapım ihalesine çıkmak için İller Bankası’nın İslam Kalkınma Bankası’nın proje için vermeye hazır olduğu krediyi onaylamasını bekliyor.

İzmir metrosunun mevcut 19 kilometre uzunluğundaki hattı 7.2 kilometrelik Fahrettin Altay- Narlıdere İstiham Okulu hattıyla 26 kilometreye çıkacak. Projesini Haziran 2016’da tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden de onay aldı. Yüksek Planlama Kurulu’nun 2017 yılı yatırım programına almasıyla da projenin önü açıldı. Büyükşehir Meclisi de Başkan Aziz Kocaoğlu’na borçlanma yetkisi verdi.

Ankara’ya gidip soracak

110 milyon euro krediye yeşil ışık yakan İslam Kakınma Bankası, İller Bankası’nın kendilerine başvurması durumunda aynı koşullarda 90 milyon euro daha kredi verebileceğini bildirdi.

Başkan Kocaoğlu, İller Bankası’nın onay için siyasi irade isteyebileceği düşüncesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yle de görüştüğünü açıkladı. Hazır bulunmuş bir kaynak var. Faizi çok cazip. İller Bankası da komisyon alıyor. Hiçbir kayıp yok. İller Bankası neyi bekliyor bilmiyorum. Ankara’ya gidince soracağım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir