Narlı Bahçe’de 151 olan konut sayısı 342’ye çıktı

EYG Emlak Yatırım ve Gayrimenkul Geliştirme A.Ş, İstanbul Ümraniye’de geliştirdiği Narlı Bahçe projesindeki konut sayısını 151’den 342’ye çıkardı.

EYG Emlak Yatırım’ın geliştirdiği Narlı Bahçe projesi İstanbul Ümraniye Necip Fazıl Mahallesi Hamza Yerlikaya Bulvarı üzerinde bulunuyor. 139 milyon 883 bin 340 TL yatırım değerine sahip olan proje, Şile Otoyolu ile Hamza Yerlikaya Bulvarı’nın kesişiminde yer alıyor. Narlı Bahçe aynı zamanda yaşamın başladığı 166 daireli bulunduğu Kasr-ı Lena proje ile komşu. Tapuda 2 pafta 7450 parsel üzerinde yer alan 18 bin 932 metrekarelik Narlı Bahçe’nın arsası EYG’nin tapulu mülkü olarak görünüyor.

Finansal durum düzelince daire sayısını katladı

EYG Emlak 151 konut için ÇED görüşü aldığı projede tadilata gitti. Projedeki konut sayısı gerçekten nar gibi 191 adet artarak 342’ye çıktı. Firma bu duruma gerekçe olarak “Finansal durumlardaki değişimi ile arz talep oranın artması”nı gösterdi.

Henüz inşaatın başlamadığı projede toplam inşaat alanı, emsale dâhil olmayan alanlar ile birlikte 85.818 metrekare olarak belirlendi. Bu inşaat alanının 151 konuta mı yoksa 342 konuta mı ait olduğu bilgisi raporda yer almadı. 151 konuta ait ise projede kaynağı belli olmayan bir inşaat alanı artışı yapıldığı anlaşıldı.

5 bloğu sabit tuttular

Projede yapılan kapasite artışından sonra 5 blokta yer alacak olan 342 dairenin dağılımı şöyle olacak:

157 adet 2+1 daire, 148 adet 3+1 daire, 37 adet 4+1 daire ve 6 adet dükkan (ticari alan).

Nerelere yakın?

Narlı Bahçe’nin arsası Hamza Yerlikaya Bulvarı proje alanına cepheli. En yakın bina olan Necip Fazıl Ortaokulu 500 m uzaklıkta. 3.500 metre Güneybatısında Ümraniye, 6 km Güneydoğusunda Samandıra, 9,5 km kuzeydoğusunda Sultanbeyli ve 4 km güneyinde Ataşehir, 338 m Kuzeyinde Şile Otoyolu yer alıyor. Ayrıca bahse konu faaliyet alanının 12,8 km güneyinde Marmara Denizi bulunurken faaliyet sahasına en yakın koruma alanı 6 km Kuzeyinde bulunan Polenezköy Tabiat Parkı olarak öne çıkıyor.

Bölgede konut ihtiyacı var

Söz konusu faaliyet ile proje sahası ile bölgede sosyal ve kültürel değişim oluşmayacağını ileri süren EYG, proje sahası inşaatının başlaması ile istihdam yaratılacağını ve ekonomik açıdan olumlu yönde etkiler sağlanacağını ileri sürüyor.

Trafik yükü zaten ağır

Arsa; Hamza Yerlikaya Bulvarı ile D016 Şile Otoyolu kesişiminde yer alırken bölgenin zaten yoğun olan trafik yüküne proje ile yeni yükler ekleneceğine de dikkat çekiliyor. İskân aşamasında toplam 1248 kişinin ikamet edeceği öngörülen proje, trafik yükünün başlıca nedeni olarak öne çıkıyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer ifadede faaliyet alanında mevcut bulunan riskli yapıların daha modern ve daha güvenilir yapılara dönüştürülecek olması. Ama bir başka yerde ise 7450 parsel üzerinde yer alan faaliyet sahasında yıkıma söz konusu herhangi bir yapının bulunmadığı bilgisi veriliyor. Bu haliyle rapor kendisi ile çelişiyor.

Hüseyin Belibağlı-Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler