Muallimköy Kampüsü’nün ödülü yıkıldıktan sonra geldi

Bahtsız projenin ödülü bina yıkıldıktan sonra arkadan geldi. Mimar Ahmet Vefik Alp’in Gebze Bilimkent projesi uluslararası ödül kazandı.

Osmangazi Köprüsü Gebze ayağında inşaatı yarım bırakılan Mimar Ahmet Vefik Alp imzalı Bilimkent Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy Kampüsü İdare Merkezi birkaç ay evvel Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkıldı. Proje, birkaç gün önce uluslararası ödül aldı.

Beş binanın üçü ödül aldı

Yapımından vazgeçilen ‘Bilimkent’ Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy İdare Merkezi Binası 2020 MUSE Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde Silver Award’da gümüş ödüle uygun bulundu. Böylece Prof. Mimar Ahmet Vefik Alp’in tasarladığı projedeki 5 binadan 3’ü uluslararası ödül almış oldu. Bundan önce Çevre ve Sistem Mühendisliği ile Elektrik ve Elektronik Mühendisliği binaları da uluslararası ödüle değer bulunmuşlardı.

10 yıllık emek heba oldu

Ancak, tamamlanmış 2 bina ve inşaat halindeki 1 bina Gebze Bilişim Vadisi projesi nedeniyle geçtiğimiz yıllarda, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı güdümündeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdaresi tarafından dinamitle uçurulmuş, 100 milyon dolara yakın masraf ve 10 yıllık emek heba olmuştu. Nihayet son ayakta kalan kaba inşattaki yapı da geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iş makinalarıyla yok edilmiş oldu. Akademik Kulüp binasına hiç başlanmamıştı.

Özal’ın hayaliydi

Merhum CB Turgut Özal’ın USA Massachusetts Institue of Technology ‘MIT’e rakip olarak hayal ettiği, Merhum Süleyman Demirel’in bizzat temelini attığı ve açılışlarını yaptığı teknoparklar ve araştırma modülleriyle desteklenmiş Bilimkent, tümüyle haritadan silinmiş oldu. Açılış sırasında projeden etkilenen Demirel’in proje müellifi Ahmet Vefik Alp’e ‘Sen büyük mimarsın’ şeklindeki hitabı basında yer almıştı.

Meclis’e taşınmıştı

Ulusal basında cılız yer bulabilen ödüllü eserlerin kullanılmadan yıkılması ve ödeneklerin heba olmasını ısrarla dile getiren yerel Kocaeli Gazetesi sahibi Tanzer Ünal’ın Cumhuriyet Savcılığı’nda ifadeye çağrılmıştı. Zamanın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’a karşı Kocaeli’nin muhalefet milletvekilleri Lütfü Türkkan ve Tahsin Tarhan’ın TBMM’de beyan, tepki ve sorguları da neticesiz kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir