MNG Holding Liberya’da sağlık merkezi inşa ediyor

Amiral gemisi inşaat olan MNG Holding Liberya’da önce altın madeni kurdu şimdi de sağlık merkezi inşa ediyor.

Enerji, hava taşımacılığı, turizm ve finans sektörlerinde 20 binden fazla kişiye istihdam sağlayan MNG'nin amiral gemisi inşaat. Bu alandaki projelerini Mapa İnşaat ile gerçekleştiren MNG, Afrika, Ortadoğu, Balkan ve Kafkaslar'da toplam bedeli 8.3 milyar dolarlık iş üstlendi. Şirketin Türkiye'de tamamladığı projelerin bedeli ise 12.5 milyar dolar.

Yurtdışında madencilik yapan en önemli Türk şirketlerinden biri MNG Holding bünyesinde yer alan MNG Gold. Afrika'da madencilik yapan, Amerika kıtasında da maden şirketi alan MNG Gold, son yıllarda bu alana yaptığı yatırımlarla adını duyurdu.

Maden şirketi satın aldı

2016'da Kanada merkezli Aureus Mining' adlı şirketin yüzde 55'ini 30 milyon dolara satın alan MNG Gold, Afrika'da da 2 farklı ülkede 3 önemli işletmeye sahip. Bu işletmelerden Burkina Faso'daki Youga altın madenini Endeavor Mining' şirketinden 25.3 milyon dolara satın aldı, 2017'de de üretime başlattı. Diğer iki maden ise Liberya'da bulunuyor.

7 saha lisansı var

Yeni Liberty ve Kokoya İnşaatta altın madenlerinde 7 farklı saha keşfi lisansı bulunan MNG Gold Liberia, ülkedeki en büyük altın madenlerinin ikisini de elinde bulunduruyor. Aylık 8 ila 10 bin ons arasında altın çıkaran bu iki madenin geliştirilmesi için de MNG, her yıl arama ve geliştirme ekipmanlarına milyonlarca dolarlık yatırını yapıyor. Yılsonuna kadar açılacak MNG Gold, şimdilerde yaptığı yatırım veya ekipmanlarla değil, temelini attığı sağlım merkezi ile Liberya'nın gündeminde.
Kokoya'da bir sağlık merkezi kurmak için çalışma başlatan Liberya Hükümeti ile Mehmet Nazif Günahın sahibi olduğu MNG Holding, geçtiğimiz günlerde temel atma törenini gerçekleştirdi.

1 milyon dolar bağışladı

İlk olarak 15 oda kapasitesine sahip olacak sağlık merkezi için MNG Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal, 150 bin dolar yani 1 milyon liralık bir bağışta bulundu. Kliniğin bu yıl tamamlanmasını hedeflediklerini anlatan MNG Gold Genel Müdürü Cem Koray Yağcı, projenin sosyal sorumluluk projesinin bir parçası olduğunu Liberya basınına açıkladı. Kokoya bölgesinde kurulacak merkezin 2020Aralık ayına kadar açılması ve bölge halkına hizmet etmesi bekleniyor. Sağlık merkezinde çalışacak personelin maaşlarının da MNG Holding tarafından karşılanması için görüşmeler Liberya Sağlık Bakanlığı ile görüşülüyor.

Kerim Ülker - Dünya

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler