Menzil tarikatı müritleri bin konutlu devremülk yapıyor

Buhara Evleri Turizm, Menzil tarikati olarak bilinen Menzil Köyü’nde bin konutlu dev bir site projesi geliştiriyor.

Menzil Cemaati şeyhlerinin ikamet ettiği Adıyaman Kahta’ya bağlı Menzil Köyü’nde 1.004 konutlu dev bir devremülk projesi geliştiriyor. Bu zamana kadar hiç duyulmayan “Ziyaret köy” olarak tarif edilen Buhara Evleri’nin tanıtım bilgilerinde projenin “ziyaretlerde ikamet edilebilecek huzurlu bir durak” olduğu, Adıyaman il merkezine 60 km, Kahta ilçe merkezine 40 km, Adıyaman Havaalanı’na 50 km uzaklıkta olup Menzil Köyü’ne yürüme mesafesinde bulunduğuna vurgu yapılıyor.

Dengenin neden bozulduğu bu haberde… 

Kaba inşaatı süren projede ÇED’e yeni başvuruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolünde olan inşaat çalışmalarını başlayabilmesi için Türkiye’de kanunen önce ÇED izninin alınması gerekiyor. Fakat inşaat çalışmaları kaba inşaat seviyesinde süren projenin ÇED Raporu için 20 Mart 2019 tarihinde başvuruldu. Buna ilaveten projenin 2018 yılında tamamlanacağı söyleniyor. Eğer proje belirlenen hızda devam edecek olsaydı proje tamamlandıktan sonra ÇED’e başvuracağı anlaşılıyor.

Yıllık 200 bin kişilik konaklama

Projenin tanıtım videosunda yılda 50 bin ailenin dönüşümlü olarak konaklayabileceği bilgisine göre projenin “devre mülk” olduğu anlaşılıyor. Konutlar tam doluluk oranı ile konaklama gösterecek olursa, ortalama bir ailenin 4 kişiden oluştuğu varsayımıyla 1.004 konutta toplam 4.016 kişi yaşayacak. Bir ailenin ziyaretinin bir hafta olduğu düşünüldüğünde yıllık ziyaretin 200 bin kişi olacağı hesaplanıyor. Buna ilaveten çeşitli hizmet görevlerinde ise 150 kişinin çalışacağı hesaplanıyor.

“Bölge ziyaretinden önce dinlenin”

Tanıtımlarda yine Anadolu’nun geleneksel konukseverliğini, modern mimariyle birleştiren ve gerçek bir konforun gerekliliklerini yerine getirip son teknolojinin sunulduğu söyleniyor. Buhara Evleri’ni “Adıyaman’daki yeni eviniz” olarak tanıtan ifadeler, “Mahremiyet temelli bir anlayışla tasarlanan kompleks, bölgedeki ziyaretlerinizden önce dinlenip yol yorgunluğunuzu atabileceğiniz dünyadaki örnek tesislerden biri haline geliyor.” diye devam ediyor.

Menzil Köyü’ne yürüme mesafesinde

Toplam maliyeti 85 milyon 745 bin 374 TL olan Buhara Evleri, Kahta’ya bağlı Durak Köyü, Çalgan-İncirli Mevkii’ndeki 230 bin 715 metrekarelik arazide bin 4 konut olarak inşa edilecek. Proje alanı tapuda 271 parselde kayıtlı görünüyor. Arsa daha önce Emsey Sağlık Hizmetleri’ne aitken Buhara Evleri Turizm tarafından satın alınarak proje geliştirildi. Sitede yer alacak olan binaların taban alanı 44 bin 175 metrekareye oturacak. İnşaat alanı ise 145 bin 338 metrekareye ulaşacak.

Projede 49 bloktaki 1.004 adet dairenin yanı sıra 1 idari bina, 1 terminal binası,1 personel binası, 1 ısı merkezi, 3 trafo ve 2 tesiste havuz, fitness salonu, sauna, basket sahası gibi sosyal donatı alanları inşa edilecek.

Toplu ulaşım imkanı var

Projenin yeri, mevcut güzergâhlarından ve toplu taşıma araçlarının duraklarına yakınlığı dolayısıyla uygun görülerek tesbit edildi. Arsaya en yakın yerleşim birimi kuzeybatı yönünde kuş uçuşu yaklaşık 600 metre uzaklıktaki Göçeri Köyü’ne ait evleri olarak dikkat çekiyor. Tarla, ham toprak ve araziden ibaret olan faaliyet alanının çevresinde orman veya planlı alan bulunmuyor.

Hüseyin Belibağlı-Emlaknews.com.tr

1 thought on “Menzil tarikatı müritleri bin konutlu devremülk yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir