Mavera Comfort’ta 590 bin TL’ye deprem izolatörlü konut

Makro İnşaat ve Akyapı’nın bir likte geliştirdiği deprem izolatörlü ilk konut projesi olan Mavera Comfort’da fiyatlar 590 bin TL’den başlıyor.

Başakşehir Belediyesi’nden açık artırma ile 450 milyon TL’ye satın alınan 64 dönümlük arsada geliştirilen Mavera Comfort’un fiyatları, diğer konut projelerinden yüksek görünmüyor. Maliyeti yüzde 11-12 oranında artıran deprem izolatörü kullanımı, geliştirici Makro ve Akyapı Ortaklığı’nın kârlılıklarını azaltmasına rağmen deprem güvenliği sağlayan Türkiye’nin ilk konut projesini geliştirmelerine kapı aralamış durumda.

Bu saate kadar neden yapılmadı?

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Makroİnşaat YKB Ercan Uyan, sorulan bir soru üzerine bu zamana kadar Türkiye'de deprem izolatörü kullanımı için gereken yönetmeliğin olmadığını söyledi. Teknik ekiplerin gereken hesaplamaları Türkçe yapabilecek bir yönetmelikleri olmadığını söyleyen Uyan, 2018 yılında bu kanuni eksikliğin doldurulması ile birlikte çalışmalara geçildiğini ve yeni yeni deprem izolatörü hesabının yapılmaya başlandığını kaydetti.

Maliyet fiyatlara yansıtılmadı

Projede 2+1'ler 590 bin TL'den, 3.5+1'ler 875 bin TL'den, 4.5+1'ler 1 milyon 175 bin TL'den başlarken projenin inşaat maliyeti 500 milyon TL olarak duyuruldu. 450 milyon TL’lik arsa fiyatı ile birlikte projenin yatırım maliyeti 950 milyon TL’ye ulaşıyor.

Reklam filmi

Teslimler 36 ay sonra

İnşaat çalışmaları başlayan projede teslimler ise 36 ay sonra, yani Mart 2023’te yapılacak. Yatırımcı firmalar bu zamana kadar projelerini hep daha erken teslim ettiklerine dikkat çekerek bu projede de yine erken teslime gitmek istediklerini kaydettiler.

Rakamlarla Mavera Comfort

Mavera Comfort’ta toplam inşaat alanı 200 bin metrekare. Bunun 110 bin metrekaresi konutlara ayrılırken ticari alanlar 25 bin metrekare olarak planlandı. 22 bin metrekarelik kısım, yeşil alanlara ayrıldı. Özgüven Mimarlık tarafından yapılan çizilen projede 705 konut yer alırken 151 adet 2+1, 302 adet 3+1 ve 252 adet de 4+1 tipinde konuta yer verildi. Projedeki 16 blok, zemin + 9 katlı olarak tasarlandı.

Fotoğraflarla Mavera Comfort

Ulaşımı ve sosyal çevresi güçlü

Projenin geliştirileceği arsa, çevresinde planlanan eğitim, sosyal ve sportif alanlar ile öne çıkıyor. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler ile arasında bir cadde olan projeni en büyük ayırt edici tarafı Başakşehir Şehir Hastanesi’ne ve Olimpiyat Stadı’na olan yakınlığı. Ayrıca toplu ulaşım imkanı olarak Halkalı Havalimanı Metro İstasyonu çıkışı da projeye sayılı adımlar mesafesinde bulunuyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler