Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 6.8 şiddetinde etkili olan ve 41 can alan depremin ardından radikal bir karar alarak, depremlerde can kaybını en aza indirecek bir projeye imza atıyor. Başkan Çınar, Yeşilyurt’ta Japon izolatörlü binalar yapmayı, bu sayede deprem etkisini yüzde 50 oranında azaltmayı planlıyor. Proje hayata geçerse, Japonya’da olduğu gibi 7.0 ve daha büyük depremlerde bile can kaybı olmayacak.

Japon tipi evler

‘Malatya’da Deprem Gerçeği’ Çalıştayı’nın açılış töreninde konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya’nın birinci derecede deprem kuşağında yer alması nedeniyle doğal afetlerin yıkıcı etkilerini azaltmak adına alınması gereken tedbirler ve çözüm yollarının bilimsel verilerle ön plana çıkartmak açısından örnek bir eğitim programına ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Farkındalık oluştu

Malatya ve Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından depreme dayanıklı binalar için farkındalık oluştu. Bu konuda yapılan çalışmaları inceleyen Yeşilyurt belediye Başkanı Mehmet Çınar, Japonya’da yaygın olarak kullanılan bir sistemi Malatya’da uygulamaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Yeşilyurt ilçesinde yapılacak olan yeni binalarda sismik izolatörler (sismik yalıtımcılar) kullanılacak. Depremin etkisini yüzde 50 oranında azaltan izolatörler, deprem dalgalarının binaya ulaşmasını engelliyor.
‘Japon izolatörleri’ de denilen bu sistemde yaylı ve hassas kurulumlar yapılarak, deprem etkisi en aza indiriliyor. Öte yandan Yeşilyurt’ta yapılması planlanan bu binaların ücretleri de 50-60 bin lira daha fazla bir maliyete ulaşıyor ancak can güvenliği yüksek oranda sağlanıyor.

“Mesele yüksek kat değil”

Yeşilyurt Belediyesinin düzenlediği ‘Malatya’da Deprem Gerçeği’ Çalıştayı’nda deprem ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Burada bir konuşma yapan İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Türkmen, yapıların tüm kurallar gözetilerek yapıldıysa depremden zarar görme olasılığın az olduğuna dikkat çekerek, “Dünyanın pek çok yerinde Mega kentlerinde bin metre, 500 metre, 600 metre, Riyad’da şuan 1000 metre yüksekliğinde binalar yapılıyor. Türkiye’de İstanbul bölgesinde şunu söyleyebilirim; Marmara depreminde Maslak’ta ki gökdelenlerin hiç birinin camı bile kırılmadı ama Avcılar’da ki 4 katlı 5 katlı yapılar yerle bir oldu. Mesele yüksek kat değil, ondan korkmamıza gerek yok, depreme dayanıklı yapı teknolojilerine göre o binalar yapıldıysa sorun olmuyor” ifadelerini kullandı.

Sinem Hatun Davut – Malatya Bu Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir