Kuzey Marmara Otoyolu’na HKB İmzası

Bir çok inşaat projesinde kullanılan HKB Hafif Köpük Beton, 2019 yılında Kuzey Marmara Otoyolu tünellerinin dolgu işlerini üstlendi.

HKB Hafif Köpük Beton, inşaat sektörüyle kısa bir süre önce tanışmasına rağmen, şimdiden dev projelere imza attı. HKB Hafif Köpük Beton Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Koç, 2019 yılında ana yüklenicisi Limak İnşaat olan Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy Akyazı Kesimi Kısım 4 projesi dahilindeki T2 ve T4 tünellerinin dolgu işlerini üstlendiklerini söyledi. Bu projede HKB Hafif Köpük Beton’un hafif olduğu için tercih edildiğini anlatan Yusuf Koç, “Bu ürün tünel dolgularında metrekare başına düşen ağırlığı 300 kilograma kadar düşürebiliyor” dedi.


İst Marina’daki Joly Joker, Ramada Otel, Kurtköy’deki Eminevim projesi ve Lens İstanbul gibi projelerin de hizmet verdikleri projeler içinde yer aldığını anlatan Yusuf Koç, “Joly Joker de HKB Hafif Köpük Beton, ses yalıtımı özelliği dolayısıyla tercih edildi. Çünkü bu projede bir müzik eğlence merkezi olan Joly Joker’in altında sinema katı yer alıyor. Dolayısıyla zeminde güçlü bir ses yalıtımı olması gerekiyordu” diye konuştu.

Isı ve ses yalıtımı sağlıyor

HKB Hafif Köpük Beton’un teras eğim şapları, kat arası şaplar, düşük döşeme dolgular, toprak üstü dolgular, normal dolgular ve tüneller gibi çok geniş bir alanda kullanılabildiğini kaydeden Yusuf Koç, ürün hakkında şu bilgileri verdi:

“Beton santralinden mikserle şerbet halinde gelen çimentoyu özel makinemizle, bir bitkisel sıvı karıştırarak tıraş köpüğü kıvamına getiriyoruz. Böylece çimentonun hacmini homojen bir şekilde genişletip yoğunluğunu azaltıyoruz. Bu işlem betonun içinde her biri birbirinden bağımsız gözenekler oluşturuyor. Bu gözenekler hem hafiflik hem de ısı ve ses yalıtımı sağlıyor. Ayrıca bu ürün yüzde 75 su yalıtımına yardımcı. Çünkü HKB Hafif Köpük Beton suyla temas ettiği zaman suyu tutuyor, taşımıyor. Oysa gazbeton ürünler suyu aldığı zaman yapının bir ucundan öbür ucuna kadar taşıyabiliyor. Öte yandan ürünün minimum ses değeri 48 desibel”

Dörtte bir oranında hafif

HKB Hafif Köpük Beton’un diğer betonlara göre, dörtte bir oranında daha hafif olduğunu söyleyen Yusuf Koç, bu hafifliğin bina direncini 3 katına çıkardığını anlattı. Binalarda her dairenin alacağı yük miktarının 10 ton ile 14 ton arasında değiştiği bilgisini veren Koç, HKB Hafif Köpük Beton’un bunu 3 tona kadar düşürdüğünü kaydetti.

HKB Hafif Köpük Beton’un yalıtımda XPS ihtiyacını da ortadan kaldırdığına dikkat çeken Koç, “XPS hem kanserojen hem de belli bir zaman sonra formunu yitirebilen bir ürün. Oysa ki HKB Hafif Köpük Beton, yalıtımlı, yangına ve basınca karşı dayanıklı olduğundan son derece uzun ömürlüdür. Donmalara karşı direnci çok yüksektir” şeklinde konuştu.

Tamamen doğal

HKB Hafif Köpük Beton’un içine hiçbir kimyasal madde katılmadığını söyleyen Koç, ürünün tamamen doğal olduğunu dile getirdi. HKB Hafif Köpük Beton’un A1 sınıfı yanmaz bir malzeme olduğunun da altını çizen Yusuf Koç, “Hava kabarcıklı özelliği sayesinde HKB Hafif Köpük Beton’un ısı direnci yüksektir. Odacıklar sayesinde yangın yayılımını engeller. Yüksek değerlerde ısı yalıtım ve direnci sayesinde yangın esnasında HKB Hafif Köpük Beton arkasına ısıyı geçirmez. Aşırı ısınmaya karşı son derece dirençlidir” açıklamasında bulundu.

Esra Özsümer-Son Saat Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir