Kozza Termal Otel’de 7 bin 500 kişi hakkını arıyor

Nevşehir Kozaklı’da temeli 2012 yılında atılan ve 2015 yılında hizmete giren Kozza Termal Otel, 1 yıllık hizmetin ardından faaliyetlerini durdurdu.

Nevşehir’in Kozaklı İlçesi’nde temeli 2012 yılında atılan ve 2015 yılında hizmete giren Kozza Termal Otel 1 yıllık hizmetin ardından faaliyetlerini durdurunca devremülk satın alan 7500 kişi otelden faydalanamadıkları gibi muhatap da bulamamaktan yakmıyor. Mağdurlar adına 1 Mart 2018’de Kozza Hissedarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulurken (KOZDER), başkanlığına Ahmet Yıldız, genel sekreterliğe ise Nuri İba getirildi…

Başkan Yıldız ve genel sekreter İba, kolları sıvayarak, mağdurları dernek çatısı altında bir araya getirerek hak arama çalışmasını başlattılar. Gerekli desteği görmediklerinden yakınan Yıldız ve İba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşmaya çalıştıklarını belirterek şunları dile getirdiler:

“AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Kozaklı Kaymakamı Tolgahan Togan, Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik ve yetkililer tarafından 2012 yılında temeli atılan Kozza Termal Otel, 3 yıllık inşaatın ardından 2015 yılında hizmete girdi. Garanti Konut Kozza Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Temur Selman tatil sitesinde 484 konutu 10’ar günlük devremülk olarak maket üzerinde satmaya başladı.

23 ilden 7500 kişi devremülk alarak hak sahibi oldu. 1 yıllık hizmetin ardından çeşitli nedenlerle tesis faaliyetini sonlandırırken, devremülk sahiplerine hiçbir açıklama yapılmadı. Genelde dar gelirli ailelerin hak sahibi olduğu tesisin faaliyetini durdurması, mağduriyet yarattı. Hedefimiz dernek olarak tesisi isletip hak sahiplerinin yararlanmalarına sunmak olup, milli ekonomimize de artı değer yaratmaktır. Başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerimizden ricamız; faaliyeti durdurulan Kozza Termal Oteli’n bölge ve ülke ekonomisine kazandırılması için derneğimiz tarafından işletimine olanak sağlanmasıdır”

Adanalı Kozder mağdurları toplanıyor

Kozza Termal Oteli’nden devremülk alan hak sahiplerinin, 3 Şubat 2019 Pazar günü Kayseri’de Ögretmenevi’nde toplanacağını açıklayan Yıldız ve İba; “Mağdurların büyük bir bölümü para ödemelerine rağmen tapularını alamadı. Tapu sahibi olanlar da herhangi bir hizmet alamamaktadır. Otel kendi kaderine terk edilmiş durumdadır. Bu durumu değiştirmek için dernek olarak atıl durumda olan otelin işletilmesine talibiz.

Adanalı Kozder Mağdurları 27 Ocak 2019 Pazar günü saat 14.00’de Atatürk Parkı’nda toplanacak olup, Kayseri – Gaziantep – Mersin- Kahramanmaraş – Şanlıurfa ve diğer İllerde belirli tarihlerde yapılacak toplantıların ardından tüm hak sahipleri 3 Şubat 2019 Pazar günü Kayseri’de Öğretmenevi’nde bir araya gelecek.

Bu toplantılarda bundan sonra neler yapılması gerektiği konusunda izlenecek yol kararlaştırılacak. Sonrasında da çeşitli ziyaretler ve eylemlerle hak aramaya çalışmalarına devam edeceğiz. Hedefimiz mağduriyetimizin bir an önce giderilmesi, bu tesisin yeniden faaliyete geçirilmesidir.”

Sel Yapı Grubu ve Garanti Konut tarafından Mersin’de yaptırılan Kozza Beach’in de faaliyetlerinin durdurulduğu, firma sahiplerinin piyasaya milyonlarca TL borcu olduğu iddia ediliyor. Bu arada Türkiye genelinde devremülk satışlarıyla ilgili yasal düzenleme yapılması gerektiği belirtilirken, 1 milyona yakın mağdur olduğu öğrenildi.

Adana Beş Ocak

1 thought on “Kozza Termal Otel’de 7 bin 500 kişi hakkını arıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir