Korona salgını yabancıya satışı olumsuz etkiler

Mimar Ahmet Erkurtoğlu dünyayı etkileyen korona salgınının Türkiye’de hareketli günler yaşayan yabancıya konut satışını etkileyeceğini söyledi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu, dünyada pandemi haline gelen korona salgınının bir buçuk yıldan bu yana konut sektörüne cansuyu olan yabancıya satışı olumsuz etkileyebileceğini ileri sürdü.

‘Yabancıya satış yavaşlar’

Koronavirüs yabancıya satışı yavaşlatacaktır” diyen Erkurtoğlu, TÜİK’in açıkladığı Şubat ayı konut satışı verilerini değerlendirdi. “Konut satışları hem 2018 hem de 2019 yılına göre olumlu bir çizelge seyretmektedir. İlk iki ayda 232 bin 368 konut satışı gerçekleşerek yüzde 53,5’lik bir artış söz konusudur. Burada en dikkat çekici nokta birinci el konut satışlarındaki artış ve banka kredilerinin kullanılma oranlarıdır.” diyen Erkurtoğlu sözlerine şöyle devam etti:

500-750 bin TL bandı iyi satıyor

“Yüzde 1’in altındaki kredi faizleri konut satışlarına olumlu yansımıştır. Ancak şuna da dikkat etmek gerekir ki bu sene daha az konut üretilecektir. Yapı ruhsatlarındaki azalma da bize bunun sinyallerini veriyor. Bu nedenle uygun fiyata konut almak için sınırlı bir zaman dilimi içerisindeyiz. Gayrimenkul her dönem güvenli bir yatırım aracı olmuştur. Özellikle 500-750 bin TL bandındaki konutlar daha rahat satılmaktadır.”

Yabancıya konut satışında da hem geçen yıla hem de 2018’e göre ilk iki ayda olumlu bir hava yakaladığına dikkat çeken Erkurtoğlu, “ Beklenmeyen ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona salgını nedeniyle önümüzdeki aylarda yabancıya konut satışında bir yavaşlama söz konusu olacaktır. “ diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir