Konutta yatırımcının gözü İzmir’de

Uzmanlara göre konutta yatırımcının ilgisi özellikle yılın üçüncü ve son çeyreğinde satışları artıracakları yönünde.

Son dönemde ekonominin canlanması için sunulan bir yıl geri ödemesiz düşük faizli konut kredisi seçeneği, satış ofisleri, gayrimenkul siteleri ve tapu dairelerinin trafiğini artırdı.

Büyük kentlerde, Mart ayı ortalarından itibaren özellikle ikinci el ve bahçeli konut satışlarına olan talebin yoğunlaşması nedeniyle ev fiyatları da buna paralel olarak yükseldi. Haziran ayından sonra görece olarak etkisini yitiren pandemi nedeniyle evlerinden çıkan yatırımcıların özellikle yılın üçüncü ve son çeyreğinde satışları artıracağını söyleyen İzmirli gayrimenkul sektörü temsilcileri ise yatırım yapmak için doğru zaman olduğu görüşünde birleşiyor.

‘Ev almak isteyenler daha fazla beklemesin’

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkan Kenan Kal: 2020 yılının özellikle ikinci yarısı inşaat sektörü açısından hareketli geçecektir. Artan konut fiyatı trendi yükselerek devam edecektir. Herkes kendi yaşam biçimine uygun evleri pandemi süresince iyice inceleyip araştırma fırsatı buldu. Benim tavsiyem ev almak veya yatırım yapmak isteyenler daha fazla beklemesinler; çünkü fiyatlar hiç beklemedikleri kadar yükselebilir.

‘Yurt dışından gelen taleplerde artış var’

Tanyer Yap Yönetim Kurulu Baskan Münir Tanyer: İzmir’de doğal yaşam ve sosyal donatılarıyla ön plana çıkan konutlar, İstanbul’daki örneklerine göre hem daha kaliteli hem de daha uygun koşullarda satılıyor. Pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte şehir dışından ve yurt dışından da talepler artmaya başladı. Bu durum hem sektörümüz hem de ülke ekonomisi açısından sevindirici.

1+1 evlere ilgi yaz sonu gibi artacak

Coordinat Yap Kurucu Ortağı Caner Tan: Pandemi sonrası müstakil konutlara ilgi arttı. İnsanlar doğal hayatı arar oldu. Önümüzdeki süreçte biz de İzmir’de farklı lokasyonlarda villa tarzı konut yapmak için araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Bir diğer konu da, şehir dışında okuyan öğrenciler artık 1+1 tarzı konutlarda yaşamak istiyor. Bu nedenle bu tarz konutlara olan talebin de yaz sonu itibariyle artacağını düşünüyorum.

Alıcıda ‘Kendi kendini ödesin’ anlayışı hakim

Coldwell Banker Masse Gayrimenkul Ofis Brokeri Seyhun Acar: Kredi faizlerinin düşmesi nedeniyle insanların alım gücü yükseldi. Konuta olan güven endeksi de arttı. Birçok yatırımcı bir ev alıp kiraya vererek, ‘kendi kendini ödesin’ mantığıyla hareket ediyor. Eylül ayı ile birlikte üniversiteler de açılırsa 4-5 yıl burada okumak için gelecek öğrencilerin aileleri de hem güvenlik hem de sağlık açısından ev almayı tercih edecektir.

Şenol Kantürk-Yeniasır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir