Konutta muhteşem 3’lük sektöre nefes aldıracak

İnşaat sektörünün temsilcileri hükümetin konutta attığı KDV, faiz ve kredide peşinat adımı ‘Muhteşem üçlük’ diye tanımladı.

Önce konut kredi faizlerinin düşmesi için hayati adımlar atan ardından lüks konuttaki KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşüren hükümet, şimdi peşinat külfetini azaltmak için kolları sıvadı. Binali Yıldırım’ın konutta kredi kullanım oranının yüzde 75’ten 80’e çıkarıldığını söylemesi inşaat sektöründe heyecan yarattı. Sabah’tan Seda Tabak’ın haberine göre, bu kararın peşinatta sıkıntı yaşayan vatandaşın elini rahatlatacağını düşünen konut sektörünün temsilcileri, faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesiyle sektörün hareketleneceğini söyledi. Hükümetin konutla ilgili bu üç adımını ‘muhteşem Üçlük’ diye tanımlayan patronlar, konut alıcısını için cazip bir ortam oluşturulduğu kanaatinde.

‘İkincil piyasalara da zemin hazırlar’

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu karara konut üreticilerinin de destek vereceğini belirterek yüzde 20’lik peşinat yükünü uzun vadeye yayacak olan bu kararın ekonominin en önemli ayaklarından biri olan finans sistemine de katkı sağlayacağını ifade etti. Konut üreticisinin yıllardır arzu ettiği düşük faiz ortamı için çok önemli bir gelişme sağlandığını kaydeden Durbakayım, “İpotekli konut kredisi kullanım oranının yüzde 80’leri aşması, konutta kredi havuzunun dolmasına ve bankaların ikincil piyasa oluşturmasına uygun zemin hazırlayabilir” dedi. Durbakayım faizin aylık bazda yüzde 0.60’ın altına inebileceği tahminini dile getirdi.

Yarattığı algı önemli

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun da taksit sayısının artması gibi önlemlerin ekonomiye dinamizm kazandıracağını belirterek bunun da büyümeyi pozitif etkileyeceği görüşünü öne sürdü. Atılan adımların sadece kendisinin değil, yarattığı algı da önemli olduğunu vurgulayan Torun, “Bu tür kararların sektöre katkısı ileride görülecek” açıklamasında bulundu.

Tüketiciye nefes aldıracak

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise peşinatın yüzde 20’ye düşürülmesinin vatandaş için büyük kolaylık olduğunu belirterek “Alıcı kimi zaman yüzde 3 ve 2’lik bölüme dahi ihtiyaç duyabiliyor” dedi. Demir, hem peşinatın yüzde 5 azaltılmasının hem de 150 metrekareden büyük evler için KDV’nin yüzde 10’a düşürülmesinin olumlu dönüşleri olacağını kaydeden Demir, bu kararların vatandaşın alım gücünü artıracağına dikkat çekti. Bunun da sektöre olumlu yansıması olacağını anlatan Demir, “Faizlerin düşmesiyle vatandaş kredili alımlara yönelmişti. Bu karar peşinatta sıkıntı çekenlere de biraz nefes aldıracak” şeklinde konuştu.