Kıbrıslink projesini yapalım, karşı çıkana de iki tane sıkalım!

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Kıbrıs konusunda rejit bir çıkış yaparak tasarımı kendisine ait olan Kıbrıslink projesinin bir an önce inşa edilmesini istedi.

Mimar, Kentbilimci ve Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in Kıbrıslink projesi için kaleme aldığı yazı şöyle:

Kıbrıslink, Kuzey Kıbrıs-Türkiye arasındaki 80 km’lik yüzer köprü projemi 2000 yılında rahmetli Rauf Denktaş Beyefendi’nin dileği üzerine hazırlamıştım.

Büyük insan Denktaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak hazırladığım Marmara Denizi üzerinden 50 km’lik ‘TRANSMAR’ Pendik-Yeşilköy Yüzer OtoRay Viyadük projemi iç ve dış basından görmüş, heyecanlanmış ve beni Yavruvatan’a davet etmişti. Benzer bir su geçişinin Kuzey Kıbrıs ile Anamur arasında projelendirilmesini arzuluyorlardı.

Rumlar heyecanlansın

Kendilerine Türkiye ile Kıbrıs arasında bu projeyi finanse edebilecek bir ulaşım yoğunluğu olmadığını, neticeten projenin rantabilitesi olmayacağını ifade ettim. Cevaben ‘Hocam, belli mi olur ileride neler olacağı, sen bir çiz bakalım, hem şu Rumları biraz heyecanlandıralım’ demişti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesinden merhum Prof. Dr. Yücel Odabaşı Başkanlığında Dr. Muhittin Söylemez, Dr. Kadir Sarıöz ve Araştırmacı Ebru Narlı’dan kurulu bilim ekibinin teknik desteği ile projeyi tamamladığımda Cumhurbaşkanı çok heyecanlanmış, basına projeyi öven beyanatlar vermiş, ‘Kıbrıs’ın kaderi değişir’ demişti.

Çalışma zamanın en büyük gazetesinde manşet olmuştu.

Kıbrıslink için savaş çıkar mı?

GKRY ve Yunanistan’dan tepkiler gecikmedi, ‘Savaş sebebidir’ diyenler oldu.

Bugün bazı azgın sözde müttefiklerimiz Haçlı ordularını Akdeniz’e yığarak çok haklı davamızda bizi Anadolu ya hapsetmek isterken, yüksek perdeden kafa tutarken, sulhane yaklaşım taleplerimizi geri çevirirken Kanal İstanbul projesini beklemeye, Kıbrıslink projesini gündeme alalım, yaparken de sataşan olursa iki tane sıkalım!

Atatürk’ün çocuklarını bir ‘oldu bitti’ ye getiremeyeceklerini, Türklerle oyun oynayamayacaklarını, kafa tutamayacaklarını kudurmuş Haçlı ittifakına bir kez daha gösterelim….

Yavruvatana Köprü: ‘Yaa Allah, Bismillah, Allah-ü Ekber’….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir