KDV istisnası geldi, gurbetçinin ev alma isteği artı

Yabancıya konut alımında sağlanan KDV istisnasının yurt dışında yaşayan Türklere de tanınması, yurt dışında yaşayan Türklerin ev sahibi olma isteği artırdı.

Yabancıya konut alımında sağlanan KDV istisnasının yurt dışında yaşayan Türkleri de kapsamasına ilişkin düzenleme geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Yeni Şafak’tan Emine Açar’ın haberine göre, KDV istisnasının gurbetçinin Türkiye’den ev alma isteğini artırdığını belirten müteahhitler son dönemde, yurt dışında yaşayan Türklerin, satış ofislerini arayarak konut fiyatları hakkında bilgi aldıklarını söylüyor. Birçok firmanın gurbetçiye özel kampanyalar hazırladığı da belirtiliyor.

En iyi yatırım aracı konut

Bu gelişmede konutun son dönemde en iyi yatırım aracı olarak öne çıkması da etkili oluyor. Konut fiyatları geçen yıl yüzde 12,2 artış gösterirken kiralar da yüzde 9,3 arttı. Yatırım için alınan evler, yatırıcının 100 TL’lik yatırımını, 1 yılda 112,2 TL’ye çıkardı. Ayrıca yatırım için ev alanlar, kira gelirinden de artı kazanç elde etti. Konut ve dolar dışındaki finansal varlıklarda ise 2016’da reel bir artış oluşmadı. Bireysel emeklilik fonlarının getirisi de reel bazda yüzde 2,8’de kaldı.

Dövizdeki çıkış nedeniyle yabancı yatırımcı ve gurbetçi için gayrimenkul cazip hale gelirken, KDV istisnası da konut yarımını gurbetçi ve yabancılar için daha cazip hale getirdi. Özellikle yaz tatilini Türkiye’de geçirmek için gelen gurbetçilerin ev alımını da hızlandıracağı beklentisi, inşaat firmalarını özel hazırlıklar yapmaya yöneltti. Bazı inşaat firmalarının yetkilileri komşusunu da alıp gelecek olan gurbetçiye özel ek indirimler sunulabileceğini, buna ilişkin her firma çeşitli kampanya hazırlıkları olduğunu açıkladı.

‘Teslime hazır konut avantajlı’

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, son dönemde yurtdışında yaşayan gurbetçilerin satış ofislerini arayarak yeni düzenlemeler ve kendilerine sağlanan avantajlar hakkında bilgi edindiklerini söyledi. Teslime hazır konutların daha çok sorulduğunu belirten Dündar, “Çekmeköy’de inşa ettiğimiz 216 Butik Plus’ta anahtar teslimlerine star verdik. Az sayıda kalan konutlarımızda fiyatlar 270 bin liradan başlıyor. Teslime hazır ve uygun fiyat gurbetteki vatandaşlarımız için de cazip” bilgisini verdi.

100 bin TL’lik evde 18 bin TL avantaj

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal da yurtdışında yaşayan vatandaşların yüzde 18 KDV avantajına sahip olduğunu belirterek, gurbetçi vatandaşların fiyat ve avantajlar hakkında bilgi edindiğini vurguladı. 100 bin TL’lik bir evde yüzde 18 KDV istinasının 18 bin TL avantaj sağladığını vurgulayan Akbal, uygulamanın istisnasının sektöre ciddi bir canlılık getireceğini, bunun ilk izlenimlerini almaya başladıklarını söyledi. Akbal, Yurtdışı satış ofislerine bilgi almaya gelen çok sayıda yatırımcı olduğunu, yurtdışında yaşayıp Türkiye’den ev almak isteyen vatandaşların da satış ofislerini aradığını aktardı.

Döviz girdisi hızlanacak

Türkiye’ye yerleşmeyen yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye’de olmayan iş yeri sahipleri de artık gayrimenkul alırken KDV ödemeyecek. Satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla yabancılar KDV’siz gayrimenkul alabilecek.

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, bu durumun konut satışlarını artıracağını söyledi. Özyurt, “Yine yasanın içeriğine baktığımız zaman çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye’den konut ya da iş yeri aldıklarında KDV’den muaf tutulacak. Düzenlemenin olumlu etkilerinin Nisan ayı ve sonrasında artarak devam edeceğini düşünüyorum. Bu durum yurt dışından Türkiye’ye döviz girdisini de artıracak” diye konuştu.