KDV indiriminde süre uzatılması her kesime kazandırır

Gayrimenkul sektörünün uzmanları KDV indiriminde süre uzatılmasının hem ekonomiye, hem sektöre, hem de vatandaşa kazandıracağı konusunda ortak görüş bildirdi.

Türkiye’nin lokomotif sektörü konumunda bulunan inşaat sektörünün ve hizmet ettiği 200 farklı iş kolunun faaliyetlerini aralıksız sürdürmesi için destek isteyen gayrimenkul uzmanları, eylülde sona erecek olan KDV indirimi süresinin uzatılmasını istedi. Uzmanlar; sektörün desteklenmesiyle hem ekonominin, hem sektörün, hem de vatandaşın kazanacağı konusunda ortak görüş bildirdi.

İşte o görüşler:

KDV indiriminde süre uzaması her kesimin yararına olur

İbrahim Babacan / Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

Geçen yıl yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimi ve bir takım olumsuz gelişmeler konuta olan talebi durma noktasına getirdiğinde; kredi, kampanya ve faiz gibi önemlerle sektör desteklendi. KDV oranlarına ilişkin uygulamalar devreye alındı. Ancak KDV indirimi süresi eylül ayında sona eriyor. Böyle bir dönemde satış rakamlarını artırmaya ve büyümeye ihtiyacı olan sektörümüz, bu düzenlemenin tekrar uzatılmasıyla büyüme trendini sürdürecektir.

Durgun geçen yaz sezonu sonrası, eylül ayında KDV oranının yeninden yükselmesi hem bizleri hem de konut alıcısını üzecektir. O nedenle yetkililerin KDV indirim süresini uzatması, hatta kalıcı hale getirmesi hem bizlerin, hem alıcının hem de ekonominin yararına olacaktır.

İndirimin kalıcı hale gelmesi büyümeyi güçlendirecektir

Robert Varon / Mar Yapı İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

Gayrimenkul sektörü ülkemizin en önemli sektörlerinden bir tanesi ve ekonomimizin büyümesinde de öncelikli bir role sahip. Sektörümüzde canlılığın devam etmesi adına devletimizin göstermiş olduğu katkıları çok faydalı buluyoruz ve devam etmesinin olumlu yansımalarının olacağına inanıyoruz. Elimizdeki son veriler de bu görüşlerimizi doğrular nitelikte. Bu nedenle KDV indirimi uygulamasının sene sonuna kadar devam etmesi, hatta kalıcı hale getirilmesi sektörün büyümesi açısından güçlendirici bir etken olacaktır.

KDV indirimi 2-3 yıl daha uzatılmalı

Özhan Atalay / ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü

KDV indiriminin eylül ayında sona erecek olması piyasalara durgunluk getirebilir. 2016 yılındaki politik ve ekonomik gelişmeler inşaat sektörünü durgunluğa itecek gibi olmuş ancak zamanında alınan önlemler sayesinde sektör canlılığını devam ettirmişti. Bu önlemlerden en önemlisi, konutlardaki KDV oranlarının % 18’den % 8’e düşürülmesi olmuştu. Sadece yeni yapılan ve metrekare vergi değeri bin ile 2 bin TL arasındaki konutları kapsayan bu düzenleme, özellikle orta kesime hitap eden konutlarda bir canlanmaya sebep olmuştu.

Mart 2017’ye kadar teslim edilecek konutlar için geçerli olan bu süre, daha sonra Eylül 2017’ye kadar uzatıldı. Bu düzenlemenin en az 2, hatta 3 yıl olarak yeniden uzatılması piyasalara hareketlilik getirecektir. Kısa süreli uzatmaların fazla bir etkisi olacağını düşünmüyorum çünkü bitmiş projelerin zaten teslimleri yapıldı. İnşaatlardaki değer artışının maliyet artışının oldukça altında kaldığı bir dönemde konut sektörünü durgunluğa girmemesi için ek düzenlemeler yapılmasını gerekli görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir