Kanal İstanbul için 5 güzergah üzerinde çalışılıyor

Kanal İstanbul için 5 güzergah üzerinde çalışmalar gerçekleştirildiğini anlatan Ahmet Arslan, toplamda 4 bin metreyi bulan 162 sondaj yapıldığını söyledi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul için 5 güzergah alternatifinde detaylı çalışmalar yapıldığını açıkladı. Şu ana kadar toplamda 4 bin metreyi bulan 162 sondaj yapıldığını ifade eden Arslan, “Etüt çalışmaları sonunda, tatlı su kaynaklarını, tarım arazilerini dikkate alarak, çevreye en az olumsuz etkisi olacak, hatta olumlu etkisi olacak alternatifleri de çalışarak güzergahın netleşmesini sağlamış olacağız” dedi.

“Yapay adalar yapılacak”

AA Editör Masası’na konuk alan Arslan, projenin finansmanı için de, “Yap-işlet modeli, kamu olarak yapılan işler ve gelir ortaklığı yöntemiyle yapılan işler var. Yaklaşık 42-43 kilometrelik, dünyanın en büyük gemilerinin geçeceği kanaldan bahsediyoruz. Kanalın etrafının düzenlenmesi, etrafındaki çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması, güzergahtaki kentsel dönüşüm, yapay adaların yapılması, her birinin özellikle finansman modeli biraz birbirinden farklı olacak. Dolayısıyla birçok finansman modelini aynı anda bu projede kullanır olacağız” ifadesini kullandı.

Projeden çıkacak hafriyat 3. havalimanı ve Kemerburgaz’da kullanılacak

Projeden çıkacak hafriyatın 3. havalimanı ve Kemerburgaz’da kullanılacağını kaydeden Arslan, böylece yeşil alan olarak İstanbul’a nefes aldıran yerler oluşturacaklarını söyledi.

AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler