Kamu bankaları 100 başvurunun 86’sını karşıladı

Kamu bankaları Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredisine her 100 başvurunun 86’sını karşıladı.

Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıfbank’ın oluşturduğu kamu bankaları bir açıklama yaparak Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredisine her 100 başvurunun 86’sını karşıladıklarını duyurdu. Bankaların ortak açıklaması şöyle:

27 milyar lira kullandırıldı

Kamu Bankaları tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı hamlesi ile birlikte hayata geçirilen Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredisi kapsamında bugüne kadar 4,5 milyondan fazla vatandaşımıza toplam 27 milyar TL tutarında kredi tahsisi yapılmıştır.

Kamu bankaları ortalaması 6 bin TL

Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın %86’sına kredi kullandırılmış olup kişi başına kullandırım ortalaması 6 bin TL tutarındadır.

Diğer taraftan kredi başvurusunda bulunanlardan;

– Hanehalkı geliri 5.000,-TL üstünde olanların,
– Eşlerden yalnızca birine krediye başvurma hakkı verilmesinden ötürü çift olarak başvuranlardan birisinin,
– Kredi Yurtlar Kurumu’ndan halen burs alan öğrencilerin,
-Ekonomik İstikrar kalkanı kapsamında yardım ve desteklerden istifade etmiş olanların,
Kredi talepleri olumlu sonuçlandırılamamış ve bu kapsamdaki vatandaşlarımıza başvuru yapılan banka tarafından SMS ile bilgi verilmiştir.

Bilgi verildi

Bu süreçte aynı amaçla birden çok kamu bankasına başvuruda bulunmuş olan vatandaşlarımızın kredi başvurusu, bir bankamızca sonuçlandırılmış olup vatandaşlarımız değerlendiren banka tarafından SMS ile bilgilendirilmiştir.

Yol aranıyor

Tüm bunlarla birlikte; açık takip borcu, protestolu çek ve senet borcu bulunan vatandaşlarımızın bireysel ihtiyaç desteği kredisi taleplerinin karşılanması, hukuki kısıtlar ve diğer düzenlemeler nedeniyle mümkün olmamakla birlikte yapılmış olan başvuruların bir kısmıyla ilgili çözüm imkanları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir